Serwisy elektroniczne dla nauczycieli-bibliotekarzy

 

***** 

Marcin Karwowski, Koło Naukowe Specjalistów Informacji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu: Kształcenie biblioterapeutów w Polsce EBIB 1/2013 (137)/5

Autor sprawdza obecność biblioterapii w ofercie studiów z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa w Polsce. Przedstawia formy kształcenia biblioterapeutów w Polsce. Analizuje ścieżki specjalizacyjne, przedmioty wykładane na uczelniach wyższych, kursy, szkolenia. Sygnalizuje niewielki zasób dostępnej literatury koniecznej do kształcenia biblioterapeutów.

Przeczytaj całość

*****

Karen Harbo, Biblioteka ASB, Biznes i Nauki Społeczne, Uniwersytet Aarhus, Thomas Vibjerg Hansen, Biblioteka Uniwersytetu Aalborg:  Poznawanie potrzeb użytkownika — eksperymentalna droga do wprowadzenia w bibliotece innowacji nakierowanych na użytkownika

„Spotkanie z użytkownikiem” to komitet programowy Duńskiej Elektronicznej Biblioteki Naukowej. Jesteśmy grupą rozwojową działającą na szczeblu krajowym. Naszą rolę postrzegamy jako wspieranie w bibliotekach uniwersyteckich kultury innowacji skupiającej się na potrzebach użytkownika. We współpracy z firmą konsultingową komitet zorganizował w 2010 r. wędrowne warsztaty odbywające się w czterech miastach. Warsztaty opierały się na metodach stosowanych w badaniach antropologicznych i dotyczyły praktycznych sposobów, których bibliotekarze mogą użyć, by poznać potrzeby swoich czytelników.  

Przeczytaj całość

*****

Edyta Juśkiewicz „Audiobooki w bibliotece” oczami Czytelnika

Praca Aldony Żukowskiej pod tytułem „Audiobooki w bibliotece” to próba przybliżenia zjawiska audiobooków w polskich bibliotekach. Mimo kilkudziesięcioletniej obecności książki audio na naszym rynku, temat pod względem naukowym nie jest zbyt często poruszany przez badaczy, a nawet, jak wspomina autorka, nie istnieje w Polsce żadna monografia książek mówionych. Brak dostępnych danych z pewnością wpłynął na jakość oraz zasięg poruszanego tematu w pracy Aldony Żukowskiej.

Przeczytaj całość

***** 

Pokazy filmowe w bibliotece

Przeczytaj całość

***** 

 

redakcja serwisu: Piotr Szeligowski

 


Opracowanie & webmastering: JJ & MP © 2003-2016