Aktualności PBW w Łęczycy
Archiwum


 

2020

09.03 W lutym 2020 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi, Filia w Łęczycy zorganizowano 3 szkolenia dla nauczycieli powiatu łęczyckiego. Tematem spotkań było wykorzystanie możliwości internetowego  programu graficznego „Canva” dla potrzeb szkoły i na zajęciach z dziećmi. Zapoznanie się z innowacyjną, stale rozwijającą się aplikacją wzbogaci warsztat pracy uczestników szkolenia i da możliwość urozmaicenia narzędzi dydaktycznych w pracy z uczniami. Uczestniczyło 31 nauczycieli. Szkolenie zorganizowano w ramach realizacji projektu „Uważni w sieci… kształtowanie bezpiecznych zachowań w Internecie mieszkańców powiatu łęczyckiego” Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie na plus”. Zobacz zdjęcia.

10.02 W poniedziałek 10 lutego 2020 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu "Para Buch-Książka w Ruch!". Tym razem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy poszerzały swoją wiedzę o pszczołach. Bibliotekarzy wspomógł wolontariusz, Pan Jarosław Wasiak, który ma pasiekę i bardzo dużo wie o tych pożytecznych owadach. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały pogadanki, obejrzały materiały dostępne w bibliotece i obejrzały prezentację. Zobacz zdjęcia.

04.02.W poniedziałek 3 lutego 2020 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyło się trzecie, tym roku szkolnym, spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Łęczyckiego. Tematem tegorocznej pracy sieci jest wykorzystanie grywalizacji w pracy nauczyciela bibliotekarza. Dziś szczegółowo omówiono biblioteczny escape room : zapoznano się z zasadami tworzenia pokoju zagadek,trudnościami w przygotowaniu zabawy,tematyką zadań itd. Aby pozbyć się lęku przed, wydwałoby się trudnym do zrealizowania , stworzeniem własnego escape roomu, uczestniczki wzięłu udział w przygotowanym przez koordynatora pracy sieci pokoju zagadek, tematyką związanym z biblioteką. Uzgodniono, że podsumowaniem pracy sieci będzie opracowanie i przeprowadzenie w czerwcu, pokoju zagadek w bibliotekch szkolnych,których nauczyciele biorą udział w pracy sieci. Fotoreportaż.

2019

13.12 Rozpoczęliśmy realizację projektu „PARA BUCH, KSIĄŻKA W RUCH!”, który w swych założeniach promuje literaturę popularnonaukową. Pierwszym tematem, który poruszyliśmy z małymi odkrywcami był kosmos. Dzieci podczas zajęć wysłuchały bajki o myszy Armstrongu, obejrzały archiwalny film z lądowania na księżycu z 1969 r., doświadczały trudów kosmonautów, próbując rysować w niewygodnych rękawicach. Podczas oglądania zebranych książek o  kosmosie poznawały nasz układ słoneczny, nazwy planet i innych galaktyk. Temat ten poruszany był w trzech grupach sześciolatków z łęczyckich przedszkoli. Zobacz zdjęcia.

03.12  W poniedziałek 2 grudnia 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyło się szkolenie "Książki rozwijające kreatywność ucznia", które poprowadziła Kierownik PBW w Łodzi, Filia w Kutnie, Pani Agnieszka Mikołajczyk. W szkoleniu wzięło udział 35 nauczycieli powiatu łęczyckiego. W trakcie szkolenia nauczyciele dowiedzieli się w jaki sposób wykorzystać pięknie wydane książki, do kreatywnego wykorzystania podczas zajęć z uczniami. Serdeczne dziękujemy Pani Agnieszce Mikołajczyk za profesjonalnie i z zaangażowaniem przeprowadzone warsztaty. Fotorelacja.

21.11 W poniedziałek 18 listopada 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyły się ponownie warsztaty na temat: „Tworzenie materiałów promocyjnych dla potrzeb szkoły w aplikacjach: PosterMyWall, Visme, Snappa”. Na warsztatach nauczyciele zapoznali się z podstawowymi zasadami budowy prezentowanych aplikacji oraz darmowe rozwiązania, dzięki którym mogą stworzyć plakaty, zaproszenia, infografiki czy ulotki, których nie powstydziłby się żaden grafik. W szkoleniu uczestniczyło 14 nauczycieli z powiatu łęczyckiego. W sumie ze szkolenia skorzystało 24 nauczycieli. Zobacz zdjęcia.

21.11 W poniedziałek 18 listopada przeprowadziliśmy spotkanie z uczniami VIII klasy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy. Spotkanie oparte było na przesłanej w ramach akcji „Porozmawiajmy Proszę !”, książce pt. „Nieoczywista Układanka Polska” autorstwa Mai Kramer  i Karoliny Laube- Kramer. Nasza dyskusja skupiła się na tolerancji, życzliwości i hejcie. Zaczęliśmy tekstem Pawła Beręsewicza „ System”, który wprowadził (dość przewrotnie) młodzież w tematykę życzliwości, następnie omówiliśmy temat tolerancji i przeszliśmy do walki z hejtem. Mamy nadzieję, że dyskusja przyczyniła się do innego spojrzenia na poruszane tematy, a młodzież zyskała miejsce do swobodnego (bez pouczeń, ocen) wypowiadania się. Fotoreportaż.

14.11 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy znalazła się w gronie bibliotek zakwalifikowanych do ogólnopolskiej akcji „PorozmawiajMy Proszę!” zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę. Przeczytaj relację i zobacz film.

13.11 Na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy, kierownik Filii w Łęczycy uczestniczyła w XVI Forum Samorządów Uczniowskich, pod hasłem „Magiczne Łódzkie”. Tematyka spotkania związana była ze 100-leciem województwa łódzkiego, 20-leciem powiatu łęczyckiego i rokiem Stanisława Moniuszki. W Forum uczestniczyło 9 szkół podstawowych powiatu łęczyckiego. Oprócz gospodarza byli przedstawiciele SP z Leźnicy Małej, SP w Wilczkowicach, SP w Kadzidłowej, SP w Chorkach, SP nr 3 w Łęczycy, SP nr 1 w Łęczycy, SP w Górze św. Małgorzaty i SP w Świnicach Warckich. W ramach forum uczniowie przygotowywali plakaty pt. "Zabytki powiatu łęczyckiego", "Zamki i ich legendy", "Wybitni ludzie województwa łódzkiego", "100-lecie województwa łódzkiego" , oraz plakat związany z rokiem Stanisława Moniuszki. Po prezentacji plakatów Bogusława Jankowska - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy poprowadziła quiz z wiedzy o województwie łódzkim. Zobacz zdjęcia.

05.11 W poniedziałek 4 listopada 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty na temat: „Tworzenie materiałów promocyjnych dla potrzeb szkoły w aplikacjach: PosterMyWall, Visme, Snappa”. Okazuje się, że nie trzeba znać profesjonalnych narzędzi, ani wydawać dużych pieniędzy, aby przygotować atrakcyjne materiały graficzne. Na warsztatach nauczyciele zapoznali się z podstawowymi zasadami budowy prezentowanych aplikacji oraz darmowe rozwiązania, dzięki którym mogą stworzyć plakaty, zaproszenia, infografiki czy ulotki, których nie powstydziłby się żaden grafik. Fotorelacja.

18.10 Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy zaproponowała odwiedzającym biblioteczny Escape Room. Zaproszenie przyjęło łęczyckie DKK. Wszyscy świetnie się bawili, zagadki, szyfry, rebusy nie okazały się trudne. Przygotowane zagadki językowe też urozmaiciły spotkanie. Późnym wieczorem omówiliśmy książkę Hanny Cygler "Złodziejki czasu". Zdjęcia.

07.10 W Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną w Łęczycy dzieci z Przedszkola nr 1 i nr 2 w Łęczycy. Bibliotekarz czytał też w Przedszkolu nr 1. W akcji uczestniczyło również Gminne Przedszkole im. Jana Pawła II w Piątku. Zobacz zdjęcia.

07.10 W dniu 30 września w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyło się I spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu łęczyckiego na rok szkolny 2019/2020. Uczestniczki zdecydowały, że w tym roku będziemy zajmować się tworzeniem bibliotecznego escape roomu.  Fotorelacja.

16.09 W dniu 9 września 2019 r. o godz. 11.00 odbyło się łęczyckie Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Organizatorami spotkania były Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przy współpracy Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy. Przeczytaj więcej i zobacz zdjęcia.

16.09 W dniu 7 września na Placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy odbył się Mixer Regionalny 2019. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi Filia w Łęczycy była jednym z wystawców. Na naszym stoisku można było wziąć udział w konkursie z wiedzy o województwie łódzkim, wybrać sobie uwolnioną książkę lub uczestniczyć w grze miejskiej "Tajemnicze Łódzkie", której byliśmy współorganizatorem. Zobacz zdjęcia.

18.06 W dniu 10 czerwca Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy zorganizowała dla nauczycieli bibliotekarzy powiatu łęczyckiego wycieczkę szkoleniową do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wyjazd odbył się w ramach pracy sieci współpracy i samokształcenia na rok szkolny 2018/2019 i był podsumowaniem jej pracy. Fotorelacja.

18.06  W niedzielę, 9 czerwca dwie łęczyckie biblioteki: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy i Miejska i Powiatowa Biblioteka w Łęczycy, zorganizowały rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz - "Rowerem na wesele"  do Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej. To już VII rajd, w którym wzięli udział czytelnicy, bibliotekarze i przyjaciele łęczyckich bibliotek. Ponad 30 osobowa grupa wyruszyła z łęczyckiego parku i kierowała się  drogą na Leśmierz. Następnie nasza trasa wiodła na Mętlew i Mierczyn, dalej do Tumu, a potem do Kwiatkówka. Na miejscu, w Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej, uczestniczyliśmy w inscenizacji  łęczyckiego wesela z końca XIX wieku. Występom zespołu Bałdrzychowianie towarzyszyła wystawa "Stuletni Skarbiec" Jana Kopki - gawędziarza, pszczelarza, emerytowanego strażaka, a przede wszystkim kolekcjonera przedmiotów codziennego użytku z XIX  i początków XX w. Jak przystało na wesele, uczestniczyliśmy również w poczęstunku, który przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Górze Św. Małgorzaty.
Serdecznie dziękujemy za gościnę Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej oraz wszystkim uczestnikom rajdu i zapraszamy w przyszłym roku! Fotoreportaż.

18.06 W czwartek 6 czerwca 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyła się uroczystość wręczania nagród w XVII Powiatowym Konkursie Literackim "Łęczyckie strofy" organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Łęczycy. Konkurs „Łęczyckie strofy" adresowany był do uczniów szkół podstawowych kl. IV-VIII, kl. III gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Łęczyckiego. Organizatorem konkursu była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w  Łęczycy. Zobacz wyniki konkursu. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było samodzielne napisanie wiersza inspirowanego przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Łęczycy i Powiatu Łęczyckiego. Zobacz zdjęcia.

20.05 W Tygodniu Bibliotek odbyło się spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Łęczyckiego „Bibliotekarz w terenie”. Tym razem spotkaliśmy się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w  Łęczycy, gdzie odbyło się szkolenie : „Bibliografia regionalna w systemie SOWA SQL”. Omówiliśmy również akcję podsumowującą pracę sieci w roku szkolnym 2018/2019, którą będzie zorganizowanie wycieczki do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Serdecznie dziękujemy MiPBP w Łęczycy za gościnność, a Panu Markowi Kamińskiemu za przydatne informacje dotyczące wyszukiwania informacji na temat naszego regionu. Zobacz zdjęcia.

17.05 W Tygodniu Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbywały się zajęcia z dziećmi pod wspólnym tytułem „W Bibliotece jest wesoło”.

27.03 Warsztaty pt. „Niekonwencjonalne formy pracy z tekstem literackim w przedszkolu – Teatrzyk Kamishibai  i teatr cienia” , przeprowadzono w PBW w Łodzi, Filia w Łęczycy 25 marca 2019 r. Elżbieta Jankowska przedstawiła rys historyczny oraz zastosowanie teatrzyku Kamishibai w pracy z dziećmi w przedszkolu. Nauczyciele mieli również możliwość stworzenia mini teatrzyku i opracowania innego zakończenia bajki. Michał Wenerski z kutnowskiej filii PBW, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wykorzystania teatru cieni jako niskobudżetowej alternatywy w pracy z uczniem. Uczestnicy warsztatów obejrzeli znaną bajkę z niespodziewanym zakończeniem i poznali tajniki zrealizowanego przedsięwzięcia. Zaskoczeniem dla uczestniczek była prezentacja kieszonkowego teatrzyku cieni, wykonanego z pudełka od zapałek, podświetlanego latarką ze smartfona. Warsztaty odbywały się w ramach Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Przedszkola Powiatu Łęczyckiego. Fotorelacja.


12.03 W dniu 11 marca b.r.  odbyło się trzecie w tym roku szkolnym spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Łęczyckiego. Omówiono akcję „Przerwa na czytanie" oraz uzgodniono akcję podsumowującą pracę sieci. Odbyło się również szkolenie poprowadzone przez kierownika BP w Łęczycy "Narzędzia interaktywne w bibliotece szkolnej - tworzenie testów, quizów online". Zobacz zdjęcia.

26.02 W poniedziałek 25 lutego b.r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyło się szkolenie dla nauczycieli powiatu łęczyckiego na temat narzędzi interaktywnych w pracy nauczyciela. Kierownik BP w Łęczycy omówiła platformy do tworzenia quizów Kahoot, Quizizz i Learning Apps. Uczestniczki szkolenia zakładały na platformach konta i tworzyły własne quizy. Szkolenie odbywało się w ramach wspomagania szkół i placówek w zakresie technologii informacyjno – komunikacyjnych przez Bibliotekę Pedagogiczną. Fotorelacja.

26.02 Podczas tegorocznych Walentynek Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy przywitała czytelników udekorowaną sercami wypożyczalnią oraz  wystawą dotyczącą tematyki święta (proza oraz poezja dotycząca miłości). Odbyły się również warsztaty podczas, których przedszkolaki wykonywały zakładki w kształcie serca. Na czytelników odwiedzających w tym dniu bibliotekę czekały serca najpiękniejszymi cytatami o miłości. Fotoreportaż.

26.02 W Ferie zimowe w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy gościły dzieci z łęczyckich przedszkoli. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach zaplanowanych na ten okres pt.  „Czytanie na dywanie”. W tym roku na maluchów czekały ciekawe teksty do czytania, zagadki, książki do obejrzenia. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 1 i 2 w Łęczycy (w sumie odbyły się 4 spotkania z 48 dziećmi). Zobacz zdjęcia.
201803.12 W dniu 27 listopada - w PBW, Filia w Łęczycy odbyło się szkolenie dla nauczycieli przedszkoli powiatu łęczyckiego: "Wierszyki na splątane języki". Szkolenie poprowadził konsultant WODN w Łodzi.  Warsztaty  miały na celu doskonalenie umiejętności nauczycieli w zakresie profilaktyki logopedycznej w oparciu o literaturę piękną. W szkoleniu uczestniczyło 31 nauczycieli. Szkolenie obyło się w ramach pracy Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Przedszkola Powiatu Łęczyckiego. Zobacz zdjęcia.


29.11 W dniu 26 listopada w PBW, Filia w Łęczycy odbyło się szkolenie dla nauczycieli powiatu łęczyckiego : "Gra o książkę. Grywalizacja w upowszechnianiu kultury czytelniczej". Szkolenie poprowadzili Pani Monika Wachowicz i Pan Piotr Szeligowski z  PBW w Łodzi. W szkoleniu uczestniczyło 16 nauczycieli. Warsztaty miały na celu prezentację aplikacji webowych służących do tworzenia gier czytelniczych. Prowadzący przedstawili przykłady zastosowania grywalizacji w promocji czytelnictwa. Fotorelacja.


26.11 W dniu 22 listopada w ramach współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Łęczycy odbyło się szkolenie z Canvy. Szkolenie przeprowadziła kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy. Zobacz zdjęcia.


30.10 W dniu 29 października w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyło się pierwsze spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedszkola powiatu łęczyckiego. W spotkaniu uczestniczyło 16 nauczycielek. Uzgodniłyśmy temat pracy sieci : „Wokół czytania, pisania i mówienia”, ustaliłyśmy  harmonogram spotkań sieci i zaplanowałyśmy kolejne spotkanie na 27 listopada. Po przerwie odbyły sie warsztaty „Zabawa z książką w przedszkolu”, które przeprowadziła kierownik biblioteki. Fotorelacja.

24.10 Pierwsze spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Łęczyckiego na rok szkolny 2018/2019 odbyło się 22.10. 2018 r. i  poświęcone było wyborowi tematu spotkań sieci, harmonogramem i wybraniem akcji podsumowującej pracę sieci. Nauczyciele wybrali temat: Bibliotekarz w terenie. Zaplanowano szkolenia z ekspertami, spotkania w bibliotekach szkolnych, akcję wspomagania zwierząt w łęczyckim schronisku,  wycieczkę do BUW.  Omówiono akcję „Moja książka w jesiennej odsłonie”.  Aby wziąć udział  w akcji należy  zrobić fotografię książki na tle jesiennych krajobrazów, drzew, liści, kwiatów lub samodzielnie wykonanej jesiennej kompozycji. Z przesłanych fotografii stworzymy jesienno – książkowy  e-album.  Akcja zorganizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Odbyło się również  szkolenie, poprowadzone przez kierownika BP w Łęczycy: Kreatywne narzędzia pracy z uczniem w bibliotece szkolnej, -mapa marzeń, -lekturownik. W spotkaniu uczestniczyło 14 nauczycieli bibliotekarzy z naszego powiatu. Zobacz zdjęcia


20.09 W sobotę 15 września 2018 r. na terenie Łęczycy odbyła się gra miejska pt. "Początki niepodległości w Łęczycy". Głównym celem gry było zapoznanie dzieci i młodzież z wydarzeniami 1918 r. Grę zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przy czynnym udziale Muzeum w Łęczycy, Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy i Starostwa Powiatowego w Łęczycy. Dzieci i młodzież biorący udział w grze wcielili się w mieszkańców Łęczycy sprzed 100 lat. Uczestnicy otrzymali opaski z napisem „KOMITET OBYWATELSKI M. ŁĘCZYCY-STRAŻ BEZPIECZEŃSTWA", mapę centrum miasta z zaznaczonymi punktami , na których czekały na nich zadania i kopie gazety „Lenczycaer Kreisblatt" wydawanej w Łęczycy przez władze niemieckie. Wszystkie drużyny bezbłędnie rozwiązały zadania związane z historią miasta. O zwycięstwie zadecydowało ostatnie zadanie sprawnościowe, które odbyło się na dziedzińcu Zamku w Łęczycy. W grze brało udział 5 drużyn ze szkół podstawowych i średnich z Łęczycy wraz z opiekunami -Szkoły Podstawowej Nr3, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, Zespołu Szkół im Jadwigi Grodzkiej i Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych.  Zwyciężyła drużyna z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy. Po trudach zagadek historycznych i sprawnościowych na wszystkich czekał ciepły posiłek. Fotorelacja.


17.09 W dniu 10 września 2018 r. o godz. 11.00 odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Organizatorami spotkania były Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przy współpracy z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy. Zaprosiliśmy do udziału w akcji przedstawicieli łęczyckiego samorządu miejskiego i powiatowego , duchowieństwo oraz dzieci i młodzież szkół naszego powiatu. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez łęczyckie biblioteki po raz czwarty, tym razem w auli Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy. W poprzednich latach czytano „Lalkę” Bolesława Prusa ,„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Zobacz zdjęcia.


12.06 W dniach 4-8 czerwca w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbywały się zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hałasem „Czytanie łączy”. Bibliotekę odwiedziło 14 grup przedszkolnych, łącznie 285 dzieci. Przedszkolaki wysłuchały książek : Mo Willems „Mieszkamy w książce”, A.A. Milne „Kubuś Puchatek” , W. Boneles „Pszczółka Maja” oraz obejrzały historię o kangurku w  teatrzyku kamisihibay . Wizyta w bibliotece była również okazją do obejrzenia książek o zwierzętach i wyszukiwania takich zwierząt, o których dzieci mogły cos opowiedzieć. W czwartek i piątek pomógł nam w czytaniu kolega z łęczyckiego DKK i bibliotekarz MiPBP w Łęczycy. Fotoreportaż.


12.06 W dniu 11 czerwca w Bibliotece Pedagogicznej w  Łęczycy odbyło się ostatnie  w tym roku szkolnym spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedszkola powiatu łęczyckiego. Nauczyciele dyskutowali o możliwości kontynuowania pracy sieci w przyszłym roku. Omówiłyśmy akcję podsumowującą pracę sieci :  zorganizowania  w każdym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkołach Przedszkolnego Kącika Wymiany Książek. Polega to na tym, że rodzice zostawiają w wydzielonym miejscu książki, z których ich dzieci nie korzystają, a być może zainteresują inne dzieci. Okazuje się w ponad połowie placówek , których nauczyciele biorą udział w pracach sieci, udało się zorganizować taki kącik. Następnie odbyło się szkolenie „ Sposoby i techniki motywujące dzieci do pracy”. Warsztaty przeprowadził psycholog z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Łęczycy. Fotorelacja.


29.05 W dniu 28 maja w Muzeum w Łęczycy miała miejsce uroczystość wręczania dyplomów i nagród XVI konkursu literackiego organizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi, Filia w Łęczycy pt. „Jeden dzień z życia Boruty”. Zdjęcia.


29.05 Odjazdowego Bibliotekarza 2018 organizowały 2 łęczyckie biblioteki : Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy. W tym roku organizowaliśmy rajd do Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej. Urokliwą trasą, w piękny słoneczny dzień jechaliśmy 13 km trasą  do J. W. w Leźnicy Wielkiej  na Dzień Otwartych Koszar. Na miejscu nasza grupa otrzymała 2 przewodników – żołnierzy, którzy oprowadzali nas po terenie. Mogliśmy przyjrzeć się temu, czym na co dzień zajmują żołnierze z Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego, 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej i 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej. Obejrzeliśmy, drugi w Europie, profesjonalny tunel aerodynamiczny, miejsca ćwiczeń lotników, pokazy spadochronowe, mogliśmy  przymierzyć wyposażenie oraz sprzęt wojskowy. Chętni mogli  zasiąść w kabinie śmigłowców, a także obejrzeć przygotowane na tę okazję pokazy dynamiczne. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku. Fotoreportaż.

29.05 W sobotę, 26 maja Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy uczestniczyła w Powiatowej Majówce Zdrowia. Organizatorowi, Starostwu Powiatowemu w Łęczycy przyświecały trzy cele: pierwszy nawiązujący do 100 rocznicy odzyskania niepodległości, drugi zdrowego stylu życia oraz trzeci do Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Impreza została zorganizowana po raz dwudziesty piąty, drugi raz na Orliku przy Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy.  Bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy zorganizowali  dla dzieci konkurs plastyczny „Nasza Biało–Czerwona”, który polegał na narysowaniu sytuacji kiedy nasza flaga sprawia, że jesteśmy dumni. Nagrody zapewniło Starostwo Powiatowe. Każdy z odwiedzających stoisko  biblioteki otrzymywał flagę biało–czerwoną. Zobacz zdjęcia.

21.05 Zakończył się XVII powiatowy konkurs literacki „Jeden dzień z życia diabła Boruty”. Przedmiotem konkursu literackiego było wymyślenie i napisanie nowej przygody diabła Boruty, która dzieje się w jeden dzień. Jury dostało do wyboru 65 prac, spośród nich wyławiało utwory przykuwające uwagę, sugestywne i wyraziste. Jury dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu, a także nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniów do konkursu. Zobacz wyniki konkursu.

22.03 W dniu 12 marca w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy spotkały się na warsztatach nauczyciele kl.1-3 i ZPEW pt. „Kodowanie – wprowadzenie do programowania”, a 19 marca "Kodowanie? - jasna sprawa : fajna nauka i zabawa" nauczycielki wychowania przedszkolnego. Nauczycielki dowiedziały się co to jest kodowanie i jak je wprowadzić do treści nauczania , uzyskały informację o najnowszych grach i robotach do nauki kodowania, przećwiczyły jak wykorzystać maty i plansze w praktyce, bawiły się kubeczkami i klockami , które można wykorzystać do kodowania. Były to ostatnie warsztaty z tej tematyki w BP w Łęczycy, przeszkolonych zostało 60 nauczycieli powiatu łęczyckiego. Warsztaty pozwoliły nam wszystkim dostrzec edukacyjną wartość kodowania i dlatego będziemy wprowadzać jego elementy do przedszkoli i szkoły podstawowej. Musimy zdawać sobie sprawę z tego , że nasze dzieci będą wykonywać zawody, które jeszcze dziś nie istnieją. Jedyne co możemy o nich powiedzieć, to , że będą związane z technologią. Nauczyciele już teraz muszą sprostać tym wyzwaniom. Fotorelacja.


08.03 Od 19 lutego Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy organizuje warsztaty dla nauczycieli z terenu Powiatu Łęczyckiego na temat kodowania. Na początku swoją wiedzę poszerzali nauczyciele bibliotekarze, 26 lutego nauczyciele kl. 1-3 i innych przedmiotów, natomiast 5 marca spotkali się nauczyciele przedszkoli. W trakcie warsztatów nauczyciele dowiedzieli się o aktualnych grach i robotach do nauki kodowania, zapoznali się z zabawami i ćwiczeniami kształtującymi u dzieci umiejętności myślenia komputacyjnego i logicznego, przygotowujących do nauki programowania. Przed nami jeszcze dwa spotkania warsztatowe: 12 i 19 marca. W sumie Biblioteka zorganizuje 5 warsztatów, w których przeszkoli się 60 nauczycieli z terenu powiatu łęczyckiego. Fotorelacja.


2017

 

13.12 W listopadzie w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbywały się zajęcia z dziećmi ze szkół i przedszkoli powiatu łęczyckiego. Odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej w Błoniu , Szkoły Podstawowej w Górze Św. Małgorzaty, Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach, Szkoły Podstawowej w Siedlcu, Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 2 w Łęczycy. Bibliotekarz odwiedził również z zajęciami o komiksie Szkołę Podstawową w Chorkach, gdzie przeprowadził 3 lekcje. W sumie odbyło się 14 lekcji. Część zajęć zrealizowano z zakresu biblioterapii inne promowały czytanie dla przyjemności. Dzieci wysłuchiwały opowiadań i rozmawiały o poczuciu własnej wartości, o szukaniu w sobie talentów, o nieśmiałości. W trakcie zajęć dzieci uczestniczyły w zabawach i grach literackich, wypełniały labirynty, tworzyły z plasteliny. Odbyły się również lekcje o agresji w sieci i wpływie mediów na dzieci i młodzież. Zobacz zdjęcia.

 

07.12 W dniu 1 grudnia w auli ZPEW w wychowawczych odbyło się szkolenie dla uczestniczek Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedszkola powiatu łęczyckiego. Organizatorem szkolenia była Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy, która zaprosiła eksperta w Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. Temat szkolenia: „Dzieci poznają świat liter - nauka czytania i pisania w przedszkolu” .Następnie kierownik przedstawiła prezentację i omówiła akcję podsumowującą pracę sieci w 2017 r. Fotoreportaż.

 

07.12 W tym roku, w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy, obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Odbyły się zajęcia dla przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Łęczycy . W trakcie zajęć maluchy wysłuchały bajki o misiu Rupercie i odgadywały zagadki o najsłynniejszych bajkowych misiach wyświetlane w formie prezentacji . Nauczycielka BP w Łęczycy przygotowała ćwiczenia grafomotoryczne związane z tematem zajęć. Odbyło się również wręczanie nagród w konkursie Bajkowy Eko Miś, specjalnie organizowanym na tę okazję. Zobacz zdjęcia.

 

07.12 W Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy w dniu 20 listopada 2017 r. odbyły się zajęcia z klasą III c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy. Temat zajęć: Poznajemy świat dinozaurów z Anią i Jackiem z Magicznego Domku realizowany w ramach Konkursu 25 lat Magicznego Domku na Drzewie wydawnictwa Mamania. Po przywitaniu bibliotekarka zaprosiła dzieci do wysłuchania fragmentów książki Mary Pope Osborne „Dinozaury przed zmrokiem”. Dzieci w czasie czytania mogły oglądać na ekranie dinozaury, które były bohaterami książki. Po wysłuchaniu opowiadania wywiązała się rozmowa na temat przygód bohaterów utworu Ani i Jacka. Bibliotekarka zachęciła do przeczytania innych książek z serii Magiczny Domek na drzewie. Uczniowie mieli okazję oglądać książki z tej serii oraz przygotowane wcześniej książki o dinozaurach. W dalszej części zajęć uczniowie mieli za zadanie narysowanie Ani i Jacka w krainie dinozaurów. Po skończonej pracy, rysunki zostały umieszczone w wypożyczalni biblioteki na stoliku w formie wystawy. Bibliotekarka wspólnie z dziećmi omówiła prace przez nich wykonane. Fotorelacja.

 

30.11 W dniu 27 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie plastycznym „ Bajkowy Eko Miś”. Fotoreportaż.

 

22.11 W dniu 20 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy zebrało się Jury konkursu "Bajkowy Eko Miś". Stanęło przed nimi nie lada wyzwanie - spośród 168 misiów wybrać te najlepsze. Oto protokół z posiedzenia komisji konkursowej. Uroczystość wręczania nagród odbędzie się 27 listopada o godz. 12.00 w lokalu Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy. Zobacz zdjęcia.

 

17.11 W październiku w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbywały się zajęcia z dziećmi ze szkół i przedszkoli powiatu łęczyckiego. Odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej w Błoniu, Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Witoni, Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach, Szkoły Podstawowej w Daszynie, Przedszkola w Siedlcu, Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 2 i Przedszkola nr 4 w Łęczycy. Bibliotekarz odwiedził z teatrzykiem Kamishibai Przedszkole nr 2 i Przedszkole nr 4 w Łęczycy. W sumie odbyło się 16 lekcji. Część zajęć zrealizowano z zakresu biblioterapii inne promowały czytanie dla przyjemności. Dzieci wysłuchiwały opowiadań i rozmawiały o poczuciu własnej wartości, o szukaniu w sobie talentów, o nieśmiałości. W trakcie zajęć dzieci uczestniczyły w zabawach i grach literackich, wypełniały labirynty, tworzyły z plasteliny. Oglądały bajki z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Odbyły się również lekcje o agresji w sieci i wpływie mediów na dzieci i młodzież. Fotorelacje.

 

24.10 W dniu dzisiejszym w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyło się pierwsze spotkanie Sieci Nauczycieli Przedszkola Powiatu Łęczyckiego. W spotkaniu uczestniczyło 26 nauczycieli. Omówiono zasady pracy w sieci i określono temat pracy na rok szkolny 2017/2018: Zabawa z książką. W trakcie następnego spotkania sieci odbędą się warsztaty poprowadzone przez eksperta z WODN w Łodzi. Fotorelacja.

 

09.10 29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego największymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos pobudza ich wyobraźnię, stymuluje rozwój oraz wzbogaca słownictwo. Szczegóły i relacja filmowa.  

 

04.10 We wrześniu w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbywały się zajęcia z dziećmi ze szkół powiatu łęczyckiego. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 2 i ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy. Bibliotekarz łęczyckiej filii  przeprowadził również 2 zajęcia w Przedszkolu nr 2. Fotorelacja.

 

04.10 Pierwsze spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Łęczyckiego na rok szkolny 2017/2018 poświęcone było wyborowi tematu spotkań sieci. Nauczyciele wybrali dość pojemny temat: Nowoczesny nauczyciel bibliotekarz. Będziemy zajmować się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie, promowaniem czytelnictwa i nabywaniem przez nauczycieli nowych umiejętności TIK. Rozpoczęliśmy również akcję czytelniczą: Czytelnicze podaj dalej, polegającą na zorganizowaniu w szkołach powiatu łęczyckiego czytania w październiku - w każdy dzień w innej szkole. Akcja zorganizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Obejrzeliśmy również wykład prof.dr hab. Jacka Pyżalskiego na temat: Ryzykownych zachowań w sieci. Zdjęcia.

 

02.10 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w roku 2017 przypada na 29 września. To święto, którego największymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos pobudza ich wyobraźnię, stymuluje rozwój oraz wzbogaca słownictwo. Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy zaprosiła wszystkie przedszkola powiatu do głośnego czytania. W lokalu biblioteki gościły 2 grupy przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Łęczycy. Czytaliśmy książki: Mo Willems "Mieszkamy w książce" i Wojciecha Widłaka "Pan Kuleczka". Dzieci pomogły ozdobić napis dzisiejszego święta. Fotorelacja.

 

27.09 Z okazji 150 rocznicy urodzin Władysława Reymonta oraz obchodów Roku Władysława Reymonta w województwie łódzkim, PBW w Łodzi, Filia w Łęczycy przygotowała wystawę promującą jego twórczość oraz przestawiającą materiały dla nauczycieli o pisarzu do wykorzystania na lekcjach języka polskiego. Zobacz zdjęcia.

 

14.09 W dniu 11 września 2017 r. na Zamku Królewskim w Łęczycy, odbyło się Narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Organizatorami spotkania były Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia  w Łęczycy oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy  przy współpracy z Muzeum w Łęczycy oraz młodzieżą łęczyckich szkół średnich. Poznaj szczegóły i zobacz zdjęcia.

 

26.06 Odjazdowego Bibliotekarza 2017 organizowały 2 łęczyckie biblioteki : Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy. W tym roku organizowaliśmy rajd do lasu. Urokliwą trasą, tuż obok Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej, jechaliśmy do stanicy koła łowieckiego "Jenot" położonego w lesie w Pełczyskach. Tam wysłuchaliśmy ciekawej pogadanki o różnorodności przyrodniczej tego miejsca. Potem grill i zabawy literackie. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku. Szczególne podziękowania ślemy do koła łowieckiego "Jenot" i Pana Pawła Banasiaka. Fotoreportaż.

 

12.06 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy zaprosiła szkoły Powiatu Łęczyckiego do udziału w akcji „Jak nie czytam jak czytam”. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole, natomiast organizatorami przedsięwzięć – biblioteki szkolne, pedagogiczne i publiczne. Zobacz prezentację zdjęć z akcji. Każda szkoła, w naszym powiecie, przystępująca do akcji robiła zdjęcie żywego obrazu składającego się z jak największej ilości uczniów czytających książki - ustawionych w książkę.  Do akcji przystąpiły następujące szkoły Powiatu Łęczyckiego : Szkoła Podstawowa w Sługach, Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej i Szkołą Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starej Sobótce , Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej, Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy, Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy, Szkoła Podstawowa w Witoni, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łęczycy, Szkoła Podstawowa w Chorkach.  

 

05.06 W dniu 5 czerwca w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi, Filia w Łęczycy miała miejsce uroczystość wręczania dyplomów i nagród konkursu literackiego pt. „Narysuj opowieść”. Zdjęcia z uroczystości.

 

05.06 W piątek 2 czerwca w trakcie XIV Forum Samorządów Uczniowskich pod hasłem "Książka dla każdego" Kierownik BP w Łęczycy przeprowadziła warsztaty dla dzieci. Celem warsztatów było zachęcanie dzieci do czytania książek oraz rozwijanie wyobraźni, oddziaływanie na emocje przy tworzeniu wierszy. Zobacz zdjęcia.  

 

23.05 W sobotę, 20 maja Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy uczestniczyła w Powiatowej Majówce Zdrowia. Jest to impreza promująca zdrowy styl życia, została zorganizowana po raz dwudziesty czwarty, w tym roku na Orliku przy Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy. Bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy zorganizowali warsztaty dla dzieci i młodzieży z tworzenia kompozycji ziół i roślin naszego regionu. Odwiedzający stanowisko Biblioteki mieli okazję zrobić sobie zdjęcie w monidle z motywem z „Alicji z krainy czarów”. Fotorelacja.

 

19.05 Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej dotyczącej konkursu literackiego dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Łęczyckiego pt. „Narysuj opowieść”. Przeczytaj, kto wygrał?

 

17.05 Podczas Tygodnia Bibliotek 2017 przeprowadziliśmy zajęcia dla dzieci z przedszkoli łęczyckich jak i z przedszkoli w Wilczkowicach i Witoni. Uczestniczyło w nich 122 dzieci. Rozstrzygnięto konkurs na komiks związany z Łęczycą „Narysuj opowieść”. Odbyło się również spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Łęczyckiego w ramach obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz szkolenie poprowadzone przez pedagoga i psychologa Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęczycy pt. „Kreatywność w zawodzie nauczyciela”. Fotorelacja

 

25.04 W dniu 24 kwietnia w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyła się pierwsza część szkolenia „Metoda Webquest w pracy nauczyciela”. W spotkaniu uczestniczyło 19 nauczycieli ze szkół Powiatu Łęczyckiego. Celem szkolenia było podniesienie kompetencji metodycznych i merytorycznych nauczycieli w zakresie wykorzystywania w swojej pracy innowacyjnych metod kształcenia wykorzystujących zasoby Internetu. WebQuest to innowacyjna metoda uczenia się w oparciu o wyszukiwanie i przetwarzanie informacji z wykorzystaniem Internetu jako integralnej części nauczania dowolnego przedmiotu na każdym poziomie nauczania lub prowadzenia zajęć interdyscyplinarnych. Kierownik zapoznała nauczycieli z metodą, przeanalizowano również kilka gotowych Webqestów. Na warsztatach 15 maja będzie tworzony autorski Webquest wykorzystując narzędzie Google : Blogger. Zobacz zdjęcia.

 

28.03 Zapraszamy uczniów Powiatu Łęczyckiego do udziału w konkursie plastyczno-literackim "Narysuj opowieść” z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek 2017. Przedmiotem konkursu jest wykonanie komiksu przedstawiającego bajkę, baśń, opowiadanie fantastyczne inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Łęczycy i Powiatu Łęczyckiego, w którym bierze udział realny lub fikcyjny bohater. Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie konkursu

 

W dniu 23 marca bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy przeprowadził zajęcia z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych mieszkających w Bursie Szkół w Łęczycy. Spotkanie poświęcone było lapbookowi. Młodzież tworzyła narzędzie, jednocześnie dając upust fantazji, dzięki któremu łatwo usystematyzować wiedzę na nadany temat. Fotorelacja.

 

21.03 W styczniu, lutym i marcu w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbywały się zajęcia z dziećmi ze szkół powiatu łęczyckiego. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola w Siedlecu, Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 2 w Łęczycy. Bibliotekarz odwiedził z teatrzykiem Kamishibai Przedszkole nr 2 i Przedszkole nr 4 w Łęczycy. Przeprowadzono również lekcje o komiksie dla kl. 4, 5, 6 Szkoły Podstawowej w Siedlcu i 3 kl. Gimnazjum w Łęczycy. W sumie odbyło się 16 lekcji. Część zajęć zrealizowano z zakresu biblioterapii inne promowały czytanie dla przyjemności. Dzieci wysłuchiwały opowiadań i rozmawiały o poczuciu własnej wartości, o szukaniu w sobie talentów, o nieśmiałości. W trakcie zajęć dzieci uczestniczyły w zabawach i grach literackich, wypełniały labirynty, tworzyły z plasteliny. Oglądały bajki z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Zobacz zdjęcia

 

21.02 W dniu 20 lutego w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyło się kolejne szkolenie z TIK dla nauczycieli pt. „Zacznij blogować – blog w serwisie Blogger”. Szkolenie przeprowadziła Pani Justyna Chylak z PBW w Łodzi. Uczestniczki szkolenia dowiedziały się, do czego może przydać się nauczycielowi blog. Następnie prowadząca wprowadziła uczestniczki w tematykę tworzenia blogów, pokazała jak dodawać posty, zmieniać wygląd bloga i jak go zabezpieczać. Uczestniczki w trakcie szkolenia ćwiczyły prowadzenie bloga. Fotorelacja.

 

08.02 W dniu 6 lutego w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyło się kolejne spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Łęczyckiego. Na początku podsumowano akcję czytelniczą „Czytelnicze podaj dalej”, obejrzano pokaz zdjęć dokumentujących przeprowadzenie działania w szkołach, następnie kierownik wprowadziła uczestniczki w tematykę tworzenia lapbooków. Praktyczne informacje dotyczące tworzenia tej pomocy dydaktycznej przekazał nauczyciel bibliotekarz BP w Łęczycy. Kolejnym punktem spotkania było twórcze wykorzystanie wiedzy o lapbookach w tworzeniu własnej „książki na kolanach”. Nauczyciele bibliotekarze kreatywnie podeszli do zadania i powstawały bardzo piękne lapbooki o różnej tematyce. Zobacz zdjęcia.

 

17.01 W dniu 16 stycznia w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy gościły dzieci Przedszkola nr 1 w Łęczycy. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach zaplanowanych na ferie zimowe „Czytanie na dywanie”. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały bajki „Lew w Paryżu” z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai, oglądały również książki o afrykańskich zwierzętach. Relacja fotograficzna.

 

04.01 W grudniu w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbywały się zajęcia z dziećmi ze szkół powiatu łęczyckiego. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola w Wilczkowicach: grupy 3-4 latków i 5-6 latków oraz Gimnazjum w Daszynie. Bibliotekarz odwiedził z teatrzykiem Kamishibai Przedszkole nr 2. Wspomagamy również Przedszkole nr 1 w realizacji projektu: „Pszczoła, maleńka istota, bez której zginie świat – mali odkrywcy na tropie wymarłych i żywych okazów fauny i flory” - edukacja ekologiczna Przedszkola nr 1. Biblioteka Pedagogiczna prowadzi moduł: Zwierzęta w literaturze dziecięcej. W ramach projektu w grudniu odbyły się 2 zajęcia. W sumie odbyło się 7 lekcji. Część zajęć było z zakresu biblioterapii i promowały czytanie dla przyjemności. Dzieci wysłuchiwały opowiadań i rozmawiały o poczuciu własnej wartości, o szukaniu w sobie talentów, o nieśmiałości. W trakcie zajęć dzieci uczestniczyły w zabawach i grach literackich, wypełniały labirynty, tworzyły z plasteliny. Zobacz zdjęcia

 

2016

 

16.12 W listopadzie w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbywały się zajęcia z dziećmi ze szkół powiatu łęczyckiego. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 2 w Łęczycy, ze Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach i Błoniu, Topoli Królewskiej, Witoni. Przeczytaj więcej i zobacz zdjęcia.

 

05.12 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy, otrzymała podziękowanie i piękne wydanie „Quo vadis” H. Sienkiewicza od Prezydenta RP Andrzeja Dudy za przeprowadzenie Narodowego Czytania we wrześniu 2016 r.

 

30.11 Z Łęczycy do Doliny Krzemowej. Z inicjatywy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Filia w Łęczycy, w sali komputerowej Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w poniedziałek zagościły roboty. Przeczytaj więcej i zobacz zdjęcia

 

03.11 W październiku w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbywały się zajęcia z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 2 w Łęczycy, że Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy, Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach i Błoniu. W sumie odbyło się 10 lekcji. Wszystkie zajęcia były z zakresu biblioterapii i wszystkie promowały czytanie dla przyjemności. Dzieci wysłuchiwały opowiadań i rozmawiały o poczuciu własnej wartości, o szukaniu w sobie talentów, o nieśmiałości, o niepełnosprawności. Podczas zajęć wykorzystano również teatrzyk obrazkowy Kamishibai. W trakcie lekcji nauczyciel bibliotekarz czytał dzieciom opowiadania Anny Onichmowskiej i Joanny Sedlaczek „O kangurku, który został listonoszem”, Małgorzaty Musierowicz „Tęcza”, Beaty Majchrzak „Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci” - Opowiadanie Stasia. W trakcie zajęć dzieci uczestniczyły w zabawach i grach literackich, wypełniały labirynty, tworzyły z plasteliny obraz dla niewidomego kolegi. Listopad zapowiada się równie bogaty w zajęcia z dziećmi. Zobacz zdjęcia

 

25.10 W dniu 24 października b.r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy, odbyło się szkolenie dla nauczycieli z zakresu TIK: Otwarte Zasoby Edukacyjne. Warsztat miał na celu uporządkowanie wiedzy wykorzystywanej w codziennej pracy nauczyciela. Kierownik przedstawiła serwisy informacyjne, wyszukiwarki, polskie zasoby cyfrowe, otwarte zasoby edukacyjne i przepisy prawa autorskiego. Kolejną grupę nauczycieli zapraszamy 14 listopada na godz. 13.00. Zobacz zdjęcia.

 

25.10 W dniu 19 października b.r. na zaproszenie Dyrektora Grażyny Czajkowskiej oraz nauczyciela polonisty i bibliotekarza Agnieszki Szczech Szkoły Podstawowej w Błoniu, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy Bogusława Jankowska przeprowadziła pierwszą w tym roku szkolnym pogadankę dla rodziców, której temat brzmiał : „Wychowanie przez czytanie”. Celem spotkania było uświadomienie rodzicom korzyści z czytania. W pogadance uczestniczyło ok. 30 rodziców. Spotkaniu towarzyszył kiermasz książek, rodzice mieli możliwość uzupełnienia swoich bibliotek domowych o nowe wartościowe pozycje. Zdjęcia.  

 

18.10 W dniu 13 października 2016 roku w sali widowiskowej w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy odbyło się seminarium "Problemy współczesnych nastolatków". Organizatorem spotkania była Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łęczycy. Instytucją wspomagającą była Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy, która przygotowała wystawę i bibliografię dotyczącą tematu seminarium. Jako pierwsze wystąpiły konsultantki Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi - Grażyna Kujawiak i Iwona Lanycia z prezentacją pn. „Trudna droga do dorosłości - kamienie milowe w rozwoju nastolatka”. Przed zgromadzonym wystąpił także Jacek Lelonkiewicz z Centrum Terapii Krótkoterminowej w Łodzi z prezentacją pn. „Czy można tak prosto i dlaczego to takie trudne – pomaganie ludziom (małym i dużym) w zmianach". Po krótkiej przerwie uczestnicy wzięli udział w panelach, prowadzonych przez pracowników Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęczycy. Fotorelacja.

 

11.10 W dniu 10 października 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Łęczyckiego. Ustalono, że tematem pracy sieci będzie: Nauczyciel-bibliotekarz kreatorem promocji czytelnictwa w szkole. Przedyskutowano tematy kolejnych spotkań i uzgodniono, że efektem pracy sieci będzie konferencja metodyczna w czerwcu 2017 r. Zaplanowano również, akcję czytelniczą „Czytelnicze podaj dalej” polegającą na kolejnym czytaniu w szkołach Powiatu Łęczyckiego. Akcja trwa od 10 października do końca listopada br. Rozpoczęła ją Kierownik Biblioteki Pedagogicznej czytając uczestniczącym nauczycielom bibliotekarzom fragment książki A. Bikont i J. Szczęsnej: Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej. Przeprowadziła również szkolenie na temat: Nauczyciel bibliotekarz - a rola biblioteki szkolnej w kształtowani kompetencji informacyjnych uczniów. Zobacz zdjęcia.

 

04.10 W dniu 3 października 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyły się zajęcia warsztatowe dla humanistycznego zespołu przedmiotowego Zespołu Szkół im. J. Grodzkiej w Łęczycy na temat: Formy promocji książki i czytania wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia poprowadziła kierownik biblioteki, uczestniczyło w nich 7 nauczycieli: języka polskiego, historii, WOS-u, WOK-u i 1 nauczyciel bibliotekarz.
Odbyły się też 2 lekcje z II klasami Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy. Lekcje przeprowadzono w klasach szkolnych. Zajęcie biblioterapeutyczne dotyczyło poczucia własnej wartości. Zobacz zdjęcia.

 

27.09 W dniu 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy w akcji tej uczestniczy od początku jej ogłoszenia. Szczegóły i zdjęcia.

 

06.09 Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zorganizowały w dniu 5 września 2016 r. Narodowe czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza na terenie Łęczycy. Więcej i zdjecia.

 

22.06 Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy uczestniczyła w konferencji "Cyberuzaleznienia – zjawisko i uwarunkowania. Technologie cyfrowe a rozwój emocjonalny dziecka". Konferencja odbyła się 20 czerwca b.r. w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. Głównymi organizatorami były ZPEW Łęczyca , Społeczna Akademia Nauk w Łęczycy, Akademia Profilaktyki Społecznej Akademii Nauk. Współorganizatorami: Komenda Powiatowa Policji, Powiatowa Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna, Służba Więzienna i PBW w Łodzi, Filia w Łęczycy. Głównym prelegentem był prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko, wybitny specjalista z dziedziny profilaktyki uzależnień. Konferencja skierowana była do nauczycieli, pedagogów, psychologów i wychowawców. Biblioteka przygotowała zestawienie bibliograficzne oraz wystawę książek i czasopism dotyczącej tematu konferencji. Zobacz zdjęcia.

 

13.06 Organizatorami tegorocznego Odjazdowego Bibliotekarza w Łęczycy były 2 łęczyckie biblioteki: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy. Przeczytaj więcej i zobacz zdjęcia.

 

06.06 Przez cały tydzień (od 30 maja do 3 czerwca) w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi Filia w Łęczycy odbywały się zajęcia dla dzieci w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Jedno zajęcie odbyło się na oddziale dziecięcym łęczyckiego szpitala. Fotorelacja.

 

30.05 W dniu 30 maja w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi, Filia w Łęczycy miała miejsce uroczystość wręczania dyplomów i nagród w XI edycji konkursu literackiego pt. „Kopciuszek na facebooku”. Zobacz zdjęcia.

 

30.05 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy była organizatorem akcji promującej czytanie "Czytam, więc jestem". Szczegóły i zdjęcia. 

 

13.05 W dniu 12 maja b.r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy zorganizowała akcję „Bibliotekarz na chodzie”. Zaprosiliśmy nauczycieli, czytelników i sympatyków aktywnego spędzania wolnego czasu do odświeżenia wiedzy początkach państwowości polskiej i genezie Chrztu Polski. Chcieliśmy również przypomnieć uczestnikom spaceru historię obchodów milenijnych w Tumie w 1967 r. i wyjaśnić dlaczego odbyły się z rocznym opóźnieniem. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas. Szczególnie dziękujemy Pani Anecie Pucek Dyrektorowi Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej za ciekawy wykład o obchodach milenijnych w Tumie i Panu Markowi Kamińskiemu za przybliżenie średniowiecznych meandrów polityczno – obyczajowych. Dziękujemy również Panu Januszowi Jankowskiemu, za opowieści w Kolegiacie. Zobacz zdjęcia.

 

12.05 Zakończył się XVI powiatowy konkurs literacki „Kopciuszek na Facebooku”. Przedmiotem konkursu było wymyślenie i napisanie nowej historii, przygody ulubionego bohatera literackiego. Jury dostało do wyboru 73 prace, Komisja konkursowa ustaliła, że oprócz osób nagrodzonych, każdy uczestnik, którego praca spełniała warunki regulaminu otrzyma dyplom za udział w konkursie. Jury dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu, a także nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniów do konkursu. Zobacz wyniki konkursu.

 

10.05 W dniu 9 maja 2016 r. odbyło się spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Łęczyckiego. Kierownik BP przeprowadziła szkolenie na temat: Wykorzystanie TIK w zachęcaniu uczniów do czytania i promocji czytelnictwa w szkole. Następnie uzgodniono zadania w trakcie akcji czytelniczej „Czytam więc jestem”. Do akcji włączy się 14 szkół . Po części oficjalnej nastąpiła część uroczysta z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. W spotkaniu uczestniczyło 18 nauczycieli bibliotekarzy. Fotorelacja.

 

10.05 W dniu 9 maja od 9.00 rano przychodziły do Biblioteki Pedagogicznej pierwsze klasy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy. Dzieci wysłuchały opowiadania „Opowieści Błękitnego Psa”, wykonywały ćwiczenia budujące poczucie własnej wartości a także rysowały własne talenty. Zobacz zdjęcia.

 

26.04 Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy oraz Nauczyciele Bibliotekarze szkół Powiatu Łęczyckiego serdecznie zapraszają szkoły Powiatu Łęczyckiego do udziału w akcji czytelniczej „Czytam więc jestem”. Główna część akcji odbędzie się 21 maja na pl. T. Kościuszki w Łęczycy w trakcie Majówki Zdrowia. Szczegóły

 

21.04 W dniach 11, 18 i 21 kwietnia b. r. w lokalu Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy odbyły się lekcje z kl. IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Błoniu, oraz kl. IV Szkoły Podstawowej w Witoni. Z dziećmi z Błonia odbyły się lekcje biblioterapeutyczne o budowaniu więzi w grupie „Nasza klasa” i zajęcia o tworzeniu komiksu. Z dziećmi z Witoni natomiast, przeprowadzono lekcję o sprawnym szukaniu informacji. Zobacz zdjęcia.

 

04.04 Dzisiaj w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne wspomagające poczucie własnej wartości. Dzieci wysłuchały opowiadania „Opowieści błękitnego psa” Beaty Majchrzak następnie szukały w sobie i kolegach zalet i rysowały swoje talenty. Zobacz zdjęcia.

 

16.03 W Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy w dniu 14.03.2016 r. odbyło się szkolenie dla nauczycieli z Powiatu Łęczyckiego. Temat szkolenia: Zaprzyjaźnij się z Androidem. Szkolenie przeprowadził Piotr Szeligowski z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi. Zobacz zdjęcia.

 

07.03 W dniu 7 marca odbyło się trzecie spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy Powiatu Łęczyckiego. Tym razem uczestniczki zapoznały się z praktycznym wykorzystaniem metod aktywizujących w propagowaniu czytelnictwa. Ustalono rodzaj akcji promującej czytanie – na zakończenie pracy sieci, określono również zasady i warunki uczestnictwa w akcji, opracowano harmonogram prac potrzebnych do realizacji działania promującego czytanie. Zobacz zdjęcia.

 

01.03 Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy zaprasza uczniów z Powiatu Łęczyckiego do udziału w konkursie literackim „Kopciuszek na Facebooku”. Zobacz Regulamin i formularz zgłoszenia

 

05.02 W styczniowe soboty w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbywały się warsztaty z przysposobienia bibliotecznego i tworzenia bibliografii załącznikowej i przypisów dla studentów SAN. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak korzystać z możliwości wyszukiwawczych katalogu online, oraz obsługi własnego konta. Studenci ćwiczyli również opisy bibliograficzne książek, rozdziałów z książek, artykułu z czasopisma i tworzenia przypisów w systemie harwardzkim. Zobacz zdjęcia.

 

25.01 W dniu 25 stycznia w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy odbyły się 2 lekcje pt. Twój cyfrowy ślad - temat udostępniania w sieci informacji o sobie. W zajęciach uczestniczyły kl. V i VI Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach. Dzieci poznały najważniejsze zagrożenia internetowe, z którymi mogą się spotkać udostępniając swoje dane osobowe w sieci. Rozmawiano o „hejtowaniu” i hasłowaniu. Kierownik biblioteki przestrzegała przed niebezpiecznymi sytuacjami, których można paść ofiarą, podała informacje co zrobić w sytuacji zagrożenia, jak się zachować i gdzie szukać pomocy. Zobacz zdjecia

 

19.01 Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy uczestniczyła w konferencji "Narkotyki i dopalacze . Rozpoznawanie zachowań narkotykowych. Podstawy pomocy przedmedycznej – wskazówki metodyczne dla profilaktyki". Konferencja odbyła się 18 stycznia b.r. w Zespole Placówek Edukacyjno - Wychowawczych. Głównymi organizatorami były Społeczna Akademia Nauk w Łęczycy, Centrum Profilaktyki Społecznej, ZPEW Łęczyca. Współorganizatorami: Komenda Powiatowa Policji, Sąd Rejonowy w Łęczycy, Powiatowa Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna, Służba Więzienna i PBW w Łodzi, Filia w Łęczycy. Głównym prelegentem był profesor Mariusz Jędrzejko, wybitny specjalista z dziedziny profilaktyki uzależnień. Konferencja skierowana była do nauczycieli, pedagogów, psychologów i wychowawców. Pomogła rozpoznawać u młodych ludzi zażywanie dopalaczy oraz pomóc w profilaktyce. Biblioteka przygotowała zestawienie bibliograficzne oraz wystawę książek i czasopism dotyczącej tematu konferencji. Zobacz zdjęcia.

 

18.01 W dniu 16 stycznia odbyły się wykłady i warsztaty z przysposobienia bibliotecznego i wprowadzenia do zasad tworzenia bibliografii załącznikowej w przypisów dla studentów Społecznej Akademii Nauk. Zajęcia odbyły się w auli Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczej. W kolejne soboty odbędą się ćwiczenia w lokalu Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy. Zobacz zdjęcia