Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego
Filia w Pabianicach

95-200 Pabianice, ul. Kilińskiego 37, tel./fax 042 215-26-70
pabianice @ pbw.lodz.pl 

aktualności
-----------------------
KATALOG ON-LINE
------------------------
multimedia

-----------------------
prolongata wypożyczeń
----------------------
godziny otwarcia
-----------------------
historia i teraźniejszość
-----------------------
zbiory
-----------------------
usługi
-----------------------
nowości w zbiorach
-----------------------
prenumerata
-----------------------
regulamin
-----------------------
lokalizacja
 

 

14.11

IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.
CRE WŁ w Łodzi – PBW w Łodzi Filia w Pabianicach wraz z Siecią Bibliotekarzy Szkolnych Powiatu Pabianickiego wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.
W wydarzeniu, które odbyło się w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom silną grupą reprezentowaliśmy placówki oświatowe powiatu pabianickiego (640 osoby).
Przyłączyliśmy się do wydarzenia wraz Szkołą Podstawową nr 8 w Pabianicach, Szkołą Podstawową nr 17 w Pabianicach, Szkołą Podstawową w Woli Zaradzyńskiej oraz Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie.
Akcja trwała od 17 do 31 października, a przedział wiekowy uczestników był  bardzo duży! W ciekawych lekturach zaczytywali się uczniowie od klas najmłodszych szkół podstawowych po najstarsze klasy szkoły ponadpodstawowej. Relaksu w książkach szukali również nauczyciele i bibliotekarze. Czytano w klasach, w sali gimnastycznej, w świetlicy, na korytarzach, jak również w bibliotece. Po raz kolejny włączyliśmy się w ogólnopolską akcję, by zachęcić do sięgnięcia po książkę, pokazać uczniom, że czytanie jest ciekawe, a brak czasu nie może być wymówką. Czytać można bowiem w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia

10.11

6 listopada Agnieszka Jaworska – nauczyciel bibliotekarz CRE WŁ w Łodzi PBW w Łodzi – Filii w Pabianicach przeprowadziła szkolenie rady pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Pabianicach. Spotkanie stanowiło doskonałą okazję do podzielenia się doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem robotów PhotonEDU na zajęciach edukacyjnych.  Wspólnie zgłębiano tajemnice interfejsów i funkcji programów: Photon Draw, Photon Badge, Photon Blocks. Analizowano także przykłady wykorzystania tych aplikacji do realizacji podstawy programowej nauczanych przedmiotów oraz tworzyliśmy własne programy. 

13.09

13 września w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi – Filii w Pabianicach odbyło się w nowym roku szkolnym spotkanie Sieci Bibliotekarzy Powiatu Pabianickiego.

Bez czytania ani rusz – magia czytania”– pod takim hasłem postanowiłyśmy współpracować w roku szkolnym 2023/2024.


Na początek opracowałyśmy harmonogram spotkań, zastanawiałyśmy się nad wspólnymi działaniami promującymi czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz omówiłyśmy kierunki polityki oświatowej na bieżący rok szkolny.


Zobacz zdjęcia ze szkolenia


31.03

Konkurs "Mój ulubiony ksiązkowy bohater" - Regulamin konkursu i Załączniki do regulaminu.

31.03

Konkurs "Dalsze losy bohaterów lektur" - Regulamin konkursu i Załączniki do regulaminu.

5.12

#CodeWeek2022
Już od wielu lat przyłączamy się do międzynarodowej inicjatywy edukacyjnej EUROPEJSKI  TYDZIEŃ  KODOWANIA, w ramach której wiele państw „ściga się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
Ponieważ wiele działań, które podejmujemy roku szkolnym 2022/2023 poświęcamy zdrowiu - w ramach Projektu Rok dla Zdrowia – tematyka tegorocznej edycji międzynarodowego przedsięwzięcia nawiązywała do prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia.  Podczas zajęć „Z Photonem kodujemy witaminy” towarzyszyła nam grupa starszaków z Przedszkole Miejskie nr 8 w Pabianicach. Wspólnie kodowaliśmy witaminy, czyli zastanawialiśmy się nad tym, które produkty i jakie nawyki sprzyjają naszemu zdrowiu. Tym samym spotkania miały charakter profilaktyczny.

Zobacz zdjęcia z zajęć

01.12

25 listopada 2022 r. w czytelni biblioteki spotkaliśmy się z uczniami klasy 2 i 4 Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach na warsztatach z wykorzystaniem kart do fototerapii oraz elementów dramy „Czytanie emocji obrazem - obraz czytany emocjami”.
Praca obrazem daje możliwość doświadczyć, że w odniesieniu do każdej osoby, rzeczy, sytuacji i opinii istnieje nieskończona liczba punktów widzenia. Prawdziwym wyzwaniem jest umiejętność zobaczenia punktów widzenia innych niż te, które znamy, oraz spojrzenia na sprawy pod innym kątem. Zmiana zazwyczaj zaczyna się w momencie naszej gotowości do przyjęcia odmiennej perspektywy. Uczestnicy dzięki wykorzystaniu powyższych technik mogli doświadczyć:
•    stymulowania otwartej i szczerej komunikacji,
•    aktywacji obydwu półkul mózgowych,
•    stymulowania myśli, doznań, emocji,
•    umożliwienia poznania własnego zdania,
•    dostrzegania różnych perspektyw,
•    głębszego wglądu w postawy i przekonania.
Spotkanie prowadziła Pani Monika Urbańska, pedagog, terapeuta rodzinny,
terapeuta uzależnień, doradca zawodowy, mediator. Nasz gość pracuje m. in.
Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Konstantynowie Łódzkim, w gronie specjalistów EDUperfekt, jest również prezesem Fundacji TAKI DOM.

Zobacz zdjęcia

21.11

Z okazji przypadającego na 20 listopada Powszechnego Dnia Dziecka ustanowionego przez ONZ w 1954 r. wraz z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie zorganizowaliśmy akcję promującą czytelnictwo „Moja ulubiona książka z dzieciństwa”.
W ankiecie wzięło udział 31 nauczycieli oraz 183 uczniów z 13 klas (Technikum architektury krajobrazu, Technikum usług gastronomicznych, Technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz Technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej).
Faworytką nauczycieli została „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery. Jakie tytuły wybrali uczniowie? Warto zerknąć na Top listę pięciu cieszących się największą popularnością.
Wśród uczestników akcji wylosowano czterech szczęśliwców, których nagrodzono książkami, ufundowanymi przez Radę Rodziców (dla uczniów) oraz PBW Filię w Pabianicach (dla nauczyciela).
Wszystkim dziękujemy za udział, osobom wylosowanym gratulujemy.

Zobacz zdjęcia z akcji

10.11

III Międzynarodowa edycja akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”
CRE WŁ w Łodzi – PBW Filia w Pabianicach wraz z Siecią Bibliotekarzy Szkolnych Powiatu Pabianickiego wzięła udział w III Międzynarodowej edycji akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.
W wydarzeniu, które odbyło się w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom silną grupą reprezentowaliśmy placówki oświatowe powiatu pabianickiego (1042 osoby).
Przyłączyliśmy się do wydarzenia wraz Szkołą Podstawową nr 8 w Pabianicach, Szkołą Podstawową w Ksawerowie, Szkołą Podstawową w Woli Zaradzyńskiej,  oraz Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie.
Akcja trwała od 25 do 31 października, a przedział wiekowy jej uczestników był  ogromny! Rozczytywali się w lekturach uczniowie od klas najmłodszych szkół podstawowych po najstarsze klasy szkoły ponadpodstawowej. Zagłębiali się w lekturze również nauczyciele i bibliotekarze. Czytano w klasach, w sali gimnastycznej, w świetlicy, na korytarzach i oczywiście w bibliotece. Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję, by zachęcić do sięgnięcia po książkę, pokazać uczniom, że czytanie jest ciekawe, a brak czasu nie może być wymówką. Czytać można bowiem w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia

Zobacz film z wydarzenia

07.11

Z okazji Dnia Postaci z Bajek bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Pabianicach. Dzięki grom i zabawom „Czy znasz te baśni?” przenieśliśmy się do zaczarowanego i magicznego świata. Jednak głównym bohaterem tego dnia był Lew z Paryża. To dzięki jego historii nasi goście wynieśli sporą dawkę wiedzy o emocjach.
Podczas zajęć psychoedukacyjnych korzystano z opowieści teatrzyku kamishibai.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia

3.10

29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, czyli coroczna akcja promująca czytelnictwo wśród najmłodszych.
W tym roku odwiedziliśmy grupy przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej.
„Biedronki” wysłuchały bajki relaksacyjnej „Jesień” Celiny Zubrzyckiej. Na spotkaniu również układaliśmy jesienne puzzle, rozmawialiśmy o odchodzącym lecie, były pytania i zagadki.
Dla grupy „Misiów’ było to kolejne spotkanie z teatrzykiem Kamishibai. Tym razem przysłuchiwali się baśni Hansa Christiana Andersena „Słowik”.
Spotkaliśmy się również z grupą 3-latków z Czarodziejskiej Akademii. Dla których jesienna karuzela z wierszami Marii Konopnickiej była inspiracją do tworzenia pięknych, kolorowych jesiennych liści.

Zobacz zdjęcia z  akcji

23.09

21 września 2022 r. w CRE WŁ. PBW  w Łodzi - Filii w Pabianicach odbyło się pierwsze spotkanie w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu pabianickiego w nowym roku szkolnym 2022/2023.
„Czytanie daje moc”– pod takim hasłem postanowiłyśmy współpracować w roku szkolnym 2022/2023.
Na początek opracowałyśmy harmonogram spotkań 2022/2023, zastanawiałyśmy się nad wspólnymi działaniami promującymi czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz omówiłyśmy kierunki polityki oświatowej na bieżący rok szkolny.

Zobacz zdjęcia ze spotkania

10.09

Jak co roku biblioteka pedagogiczna w Pabianicach wzięła udział w akcji promującej czytelnictwo Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP.  Obecna edycja kolejny raz została przygotowana we współpracy Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Łodzi  - Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi – Filii w Pabianicach oraz Sieci Bibliotekarzy Bibliotek Szkolnych Powiatu Pabianickiego.
Uczniowie, nauczyciele oraz nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pabianicach, Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej, I Liceum Ogólnokształcącego w Pabianicach oraz pracownicy naszej biblioteki nagrali fragmenty „Ballad i romansów” Adam Mickiewicza.
Nagrania opublikowano w mediach społecznościowych biblioteki, mediach społecznościowych szkół biorących udział w akcji oraz serwisie YouTube:

PBW Filia w Pabianicach

SP w Woli Zaradzyńskiej

I LO

SP nr 2

22.06

Z okazji Dnia Dziecka we współpracy ze Szkołą Podstawową im. dr. Henryka Jordana w Ksawerowie zorganizowaliśmy akcję czytelniczą zatytułowaną „Wygraj książkę!!! - moja ukochana książka z dzieciństwa”. W akcji popularyzującej czytelnictwo uczniowie klas 3 – 8, nauczyciele oraz rodzice i opiekunowie dzielili się tytułami ulubionych lektur z dziecięcych lat.
Wśród uczniów faworytami ex aequo były: Dzieci z Bullerbyn i Detektyw Pozytywka. Natomiast ranking nauczycieli i rodziców wyglądał troszkę inaczej: I miejsce  zajęła  Ania z Zielonego Wzgórza, II miejsce przypadło Dzieciom z Bullerbyn.
W ankiecie wzięło udział 57 osób dorosłych oraz 75 uczniów, wśród których wylosowaliśmy trzech szczęśliwców, którzy przez nas zostali nagrodzeni książkami. To nie były jedyne nagrody wręczane w tej akcji czytelniczej. Kolejni szczęśliwcy spośród uczniów, nauczycieli oraz rodziców zostali wybrani przez Panią Dyrektor i Wicedyrektor szkoły.
Fundatorami nagród byli pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi – Filii w Pabianicach oraz Szkoła Podstawowa w Ksawerowie.
Uroczystość wręczenia upominków odbyła się w wyjątkowym dla uczniów dniu – w Dniu Kreatywności 21 czerwca, podczas którego utalentowani uczniowie prezentowali swoje umiejętności.

Pani Marzenie Martynowskiej bardzo dziękujemy za współpracę i zaproszenie na uroczystość.

Zobacz nagrody przyznane w akcji

6.06

6 czerwca 2022 r. w czytelni biblioteki pedagogicznej w Pabianicach (ul. Kilińskiego 37) odbyła się również uroczystość wręczenia nagród w konkursie poetyckim „Pabianice i okolice” zorganizowanym przez CRE WŁ w Łodzi PBW– Filia w Pabianicach oraz Sieć Bibliotekarzy Powiatu Pabianickiego.
Z trudnym słowem poetyckim zmierzyli się uczniowie klas 5 - 8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Zadanie konkursowe polegało na napisaniu wiersza o dowolnym charakterze (poważnym, żartobliwym), którego bohaterem było urokliwe miejsce lub zabytek architektury znajdujący się na terenie miasta Pabianic, gminy Pabianice lub powiatu pabianickiego. W 25 nadesłanych wierszach, młodzi twórcy najczęściej opisywali nasze atrakcje przyrodnicze. Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się zabytki architektury.
Konkurs rozstrzygnięto podczas obchodów Tygodnia Bibliotek 2022.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach.
W kategorii szkoły podstawowe postanowiono przyznać 3 nagrody główne oraz 4 wyróżnienia.

Nagrodzeni zostali:
I miejsce – Iga Jaksa SP w Piątkowisku klasa 7
II miejsce – Zofia Bednarek SP nr 8 w Pabianicach klasa 7
III miejsce – Adam Pawłowski SP w Dłutowie klasa 5

Wyróżnienia otrzymali:
Marcel Chrzęst SP w Ksawerowie klasa 8
Filip Głaz SP w Ksawerowie klasa 8
Emil Grzanka-Żynda SP w Dłutowie klasa 7
Sebastian Oset SP w Woli Zaradzyńskiej klasa 8

W kategorii szkoły ponadpodstawowe przyznano 2 wyróżnienia:
Zuzanna Bednarkiewicz ZS nr 3 w Pabianicach klasa 3
Paulina Jach ZS nr 3 w Pabianicach klasa 3

Zobacz protokół jury konkursu poetyckiego
Zobacz prace poetyckie
Zobacz zdjęcia z rozdania nagród

6.06

6 czerwca 2022 r. w czytelni biblioteki pedagogicznej w Pabianicach (ul. Kilińskiego 37) odbyła się uroczystość wręczenia nagród w ekologicznym konkursie plastycznym „Każdemu z nas jest bliska ochrona środowiska”. Organizatorami przedsięwzięcia było CRE WŁ w Łodzi PBW– Filia w Pabianicach oraz Sieć Bibliotekarzy Powiatu Pabianickiego. Rozstrzygnięcie konkursu przypadło na obchody Tygodnia Bibliotek 2022.
W konkursie plastycznym wzięli udział uczniowie klas 1–4 szkół podstawowych powiatu pabianickiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej, która przedstawi działania i postawy sprzyjające ochronie środowiska naturalnego.
Jury miało bardzo trudne zadanie, bo wszystkie nadesłane prace zachwycały pomysłowością, estetyką wykonania i wyjątkową wrażliwością artystyczną. Nakłaniały do zachowań proekologicznych, a w niektórych nawet znalazły się chwytające za serce hasła nawołujące do dbania o przyrodę.

Spośród 91 dostarczonych prac postanowiono przyznać trzy nagrody główne oraz jedenaście wyróżnień.

Nagrodzeni zostali:
I miejsce - Roksana Malinowska - SP nr 8 w Pabianicach klasa 4
II miejsce - Fabian Komorowski - SP w Dłutowie klasa 2
III miejsce - Nadia Szymańska - SP w Ksawerowie klasa 1

Wyróżnienia otrzymali:
Maria Biskupska - SP w Dłutowie klasa 4
Zuzanna Bujnowicz - SP nr 9 w Pabianicach klasa 2
Zofia Karczmarczyk - SP nr 17 w Pabianicach klasa 3
Antoni Koziara - SP w Dłutowie klasa 4
Oliwia Łacwik - SP w Dłutowie klasa 4
Maja Kudra - SP w Dłutowie klasa 4
Lena Pomykała - SP w Woli Zaradzyńskiej klasa 2
Julia Popińska - SP w Dłutowie klasa 2
Jacek Raniowski - SP nr 9 w Pabianicach klasa 2
Maria Szymańska - SP w Dłutowie klasa 3
Amelia Tatara - SP nr 9 w Pabianicach klasa 2

Zobacz protokół jury konkursu plastycznego
Konkurs plastyczny nagrodzeni i wyróżnieni
Konkurs plastyczny nadesłane prace
Zobacz zdjęcia z rozdania nagród


18.05

18 maja mieliśmy wielką przyjemność spotkać się z Krasnoludkami, grupą przedszkolaków z PM nr 13 w Pabianicach. Odbyliśmy relaksacyjną „Podróż w krainę wyobraźni”, która była wytchnieniem dla młodych neuronów. We współczesnym świecie dzieci atakowane są coraz to większą ilością bodźców. Nie pozostaje to bez wpływu na ich układ nerwowy i zdolności poznawcze. Podczas zajęć rozmawialiśmy także o bezpiecznym korzystaniu z nowych technologii, ekranowej higienie i roli ruchu w rozwoju mózgu.
Zajęcia „Podróż w krainę wyobraźni” zrodziły się z dużego zainteresowania cyklem „Złap równowagę”, adresowanym do starszych uczniów. Pandemia i postępująca cyfryzacja naszego życia zainspirowała nas do pracy nad zajęciami w przyszłym roku szkolnym. Będą poruszały zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z nowych technologii i sposobami radzenia sobie z przeciążeniem informacyjnym, które dotyczy wszystkich: małych i dużych.

Zobacz zdjęcia z zajęć

17.05

12 maja w ramach ogólnopolskiego święta Tydzień Bibliotek 2022 odwiedzili bibliotekę uczniowie kl. 2D Szkoły Podstawowej nr 3 w Pabianicach. Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie rozwijali kreatywność biorąc udział w eksperymentach chemicznych, fizycznych czy przyrodniczych. Obserwowali chemiczną sygnalizację świetlną, produkowali pastę dla słonia, przyglądali się jak znika atrament. Sprawdzali też właściwości cieczy nienewtonowskiej i było to niezapomniane przeżycie sensoryczne. Natomiast za pomocą soku z czerwonej kapusty odkrywali kwasowość lub zasadowość własnoręcznie tworzonych roztworów. Nie zabrakło oczywiście eksperymentu ekologicznego. Nasi goście na własne oczy zobaczyli jak detergenty negatywnie wpływają na życie ptaków wodnych.

Zobacz zdjęcia z zajęć

17.05
11 maja podczas trwania Tygodnia Bibliotek 2022 jury w składzie:
  • Agnieszka Jaworska – /Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Łodzi  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - Filia w Pabianicach – nauczyciel bibliotekarz/ przewodnicząca
  • Anna Lizak – /Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie – nauczyciel bibliotekarz/
  • Paula Śpionek – /Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach. Filia Nr 5- kierownik/
wyłoniło zwycięzców konkursów „Każdemu z nas jest bliska ochrona środowiska” (plastycznego) oraz „Pabianice i okolice” (poetyckiego). Oba konkursy zostały zorganizowane we współpracy z Siecią Bibliotekarzy Powiatu Pabianickiego.

Zobacz protokół prac jury konkursu plastycznego
Zobacz protokół prac jury konkursu poetyckiego

17.05

BIBLIOTEKA – ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU pod takim hasłem obchodziliśmy Tydzień Bibliotek 2022.
Dla nauczycieli, uczniów oraz wszystkich mieszkańców powiatu pabianickiego przygotowaliśmy sporo atrakcji. Każdy, kto chciał wspierać akcję promującą ekologiczne nawyki, mógł wziąć udział w Plantcrossingu, czyli bezpłatnej wymianie lub adopcji roślin. Uczestnicy mogli skorzystać również z fachowych publikacji na temat pielęgnacji roślin oraz wymienić się doświadczeniami w tym zakresie.

Zobacz zdjęcia z imprezy

16.05

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
To czas wyjątkowo sprzyjający lekturze. Z tej okazji Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Łodzi – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Pabianicach wraz z Siecią Bibliotekarzy Powiatu Pabianickiego zorganizowała akcję promującą czytelnictwo „POKAŻ, CO CZYTASZ”.
W dniach 23 – 30 kwietnia uczestnicy wyzwania czytelniczego fotografowali książki, które czytali i chcieli polecić innym oraz zamieszczali fotografie w komentarzach do postów (oznaczonych logo akcji na profilu facebookowym biblioteki). Autorzy najciekawszych prac zostali obdarowani książkowymi podarunkami. Upominki zostały wręczone podczas trwania ogólnopolskiego święta Tygodnia Bibliotek 2022.
Fundatorami upominków byli pracownicy biblioteki pedagogicznej.

Zobacz zdjęcia z zajęć

27.04

Starsi i młodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Pabianicach (kl. I i III) na lekcjach: „Językowy zawrót głowy” i „Matematyczne łamigłówki mądrej Sówki” ćwiczyli spostrzegawczość i „łamali” sobie głowy rozwiązując zagadki językowe i matematyczne.

Zobacz zdjęcia z zajęć

27.04

Do naszej oferty edukacyjnej wprowadziliśmy nowe zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. „Savoir vivre, czyli jak się zachować w każdej sytuacji” – to spotkania przygotowane dla młodzieży pragnącej czuć się pewnie i komfortowo w relacjach towarzyskich i oficjalnych.

Zobacz zdjęcia z zajęć

6.04

Działania naszej Biblioteki na rzecz upowszechniania czytelnictwa zostały docenione przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Pabianicach otrzymała wyróżnienie  w ogólnopolskim konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2021. Bardzo nam miło, że zauważono podejmowane przez naszą bibliotekę różnorodne działania, dostosowane do okoliczności związanych z pandemią.
Jest to nasze drugie wyróżnienie w konkursie MPCZ. Pierwsze otrzymaliśmy w 2015 roku wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi oraz jej ówczesnymi Filiami w Kutnie, Łęczycy i Zgierzu.

Zobacz komunikat

28.03

DBI 2022

Jak co roku nasza biblioteka włączyła się w inicjatywę, organizowaną przez Polskie Centrum Programu Safer Internet – Dzień Bezpiecznego Internetu. Wśród działań w ramach inicjatywy przygotowaliśmy Łańcuszek Bezpiecznego Internetu. Pomysł polegał na zachęceniu uczniów do przekazywania sobie przygotowanych przez bibliotekę materiałów nt. bezpieczeństwa w Internecie.Znalazły się również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży: „Mój cyfrowy ślad” i „Twój cyfrowy ślad”, w których uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Pabianicach.  Podczas spotkań warsztatowych podejmowaliśmy tematykę prywatności, jej granic i przewidzianych prawem ograniczeń. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach, wcielając się w rolę firm profilujących odbiorców konkretnych usług. Zastanawiali się również, jakie nieświadomie udostępniane w Internecie informacje mogą do tych firm trafić. Poszukiwali odpowiedzi na pytanie w jaki sposób ograniczyć cyfrowe ślady i jakie konsekwencje mogą nas spotkać za zbytnią wylewność w Sieci?
Część zajęć odbyła się w bibliotece pedagogicznej, część w szkole.

Zobacz zdjęcia z zajęć

28.02

Ferie z biblioteką
Podczas tegorocznych ferii odwiedziliśmy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Pabianicach. Grupy Kwiatuszki i Stokrotki z pomocą robota Photona rozwiązywały zagadki, wykonywały zadania i poznawały tajemnice technologii Bluetooth. Podczas zajęć Gry i zabawy z robotem Photonem dzieci rozwijały kluczowe kompetencje przyszłości: myślenie logiczne i algorytmiczne, kreatywne rozwiązywanie problemów. Jednak przede wszystkim dobrze się bawiły.

Zobacz zdjęcia z zajęć

02.02

2 lutego 2022 r. na platformie Microsoft Teams odbyło się szkolenie on line dla nauczycieli powiatu pabianickiego zorganizowane przez CRE WŁ w Łodzi – PBW Filia w Pabianicach we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim. O "Infografice - nowym wymiarze informacji" opowiadali dr Monika Wachowicz (UŁ) oraz mgr Piotr Szeligowski (CRE WŁ w Łodzi). Podczas spotkania uczestnicy poznali krótką teorię oraz praktykę wizualizacji graficznej danych i wykorzystania infografiki w edukacji. W programie spotkania omówiono na przykładach różne rodzaje infografik oraz możliwości ich zastosowania w przekazywaniu różnorodnych treści. Zaprezentowano narzędzia online służące do tworzenia i modyfikacji infografik oraz wskazano biblioteki darmowej grafiki, które można wykorzystać w opracowaniu własnego projektu.

Zobacz zdjęcia z zajęćARCHIWUM


 


 

arrow4.gif (5188 bytes)
Strona PBW w Łodzi

stat4u