Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego
Filia w Pabianicach

95-200 Pabianice, ul. Kilińskiego 37, tel./fax 042 215-26-70
pabianice@pbw.lodz.pl 

aktualności
-----------------------
KATALOG ON-LINE
------------------------
multimedia

-----------------------
prolongata wypożyczeń
----------------------
godziny otwarcia
-----------------------
historia i teraźniejszość
-----------------------
zbiory
-----------------------
usługi
-----------------------
nowości w zbiorach
-----------------------
prenumerata
-----------------------
regulamin
-----------------------
lokalizacja
 

 

30.09

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, jak co roku Filia PBW w Pabianicach włączyła się w akcję promującą czytelnictwo. Było to nasze pierwsze spotkanie z przedszkolakami w nowym roku szkolnym. Odwiedziłyśmy grupę 5-6 latków z przedszkola w Ksawerowie oraz „Wesołe Kaczorki” i „Kotki” z PM nr 11 w Pabianicach. Przygotowałyśmy dwa różne utwory, którym dzieci przysłuchiwały się z uwagą. Pierwszym był wiersz Juliana Tuwima „Dwa wiatry”, drugim  baśń Hansa Christiana Andersena „Słowik” (w postaci teatrzyku Kamishibai).

Zobacz zdjęcia z imprezy

20.09

20 września 2021 r. w CRE WŁ. PBW  w Łodzi - Filii w Pabianicach odbyło się pierwsze spotkanie w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu pabianickiego w nowym roku szkolnym 2021/2022. Było nam niezwykle miło spotkać się „na żywo” w czytelni biblioteki, większość spotkań w ubiegłym roku miała miejsce w przestrzeni wirtualnej. Zdecydowałyśmy, iż przedmiotem naszej troski – jak zawsze – będzie rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Ustaliłyśmy harmonogram pracy, omówiłyśmy kierunki polityki oświatowej MEiN oraz zaplanowałyśmy akcje i imprezy czytelnicze.

Zobacz zdjęcia ze spotkania

18.09

Jak co roku biblioteka pedagogiczna w Pabianicach wzięła udział w akcji promującej czytelnictwo  Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP.  Obecna edycja została przygotowana we współpracy Centrum Rozwoju Edukacji WŁ  - Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi – Filię w Pabianicach oraz Sieć Bibliotekarzy Bibliotek Szkolnych Powiatu Pabianickiego. Uczniowie, nauczyciele oraz nauczyciele bibliotekarze I i II LO w Pabianicach, SP  nr 2 w Pabianicach, SP w Woli Zaradzyńskiej oraz pracownicy naszej biblioteki nagrali siedem fragmentów dzieła Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Wybrano fragmenty odnoszące się do „najciekawszych życiowych mądrości” głównej bohaterki, której postać od ponad stu lat bawi i przeraża.
Nagranie audio opublikowano w mediach społecznościowych naszej biblioteki, mediach społecznościowych szkół biorących udział w akcji oraz serwisie YouTube:

Link1     Link2

2.06

Z okazji dnia dziecka wraz z Samorządem Uczniowskim I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach zorganizowaliśmy akcję czytelniczą zatytułowaną „Moja ulubiona książka z dzieciństwa”. W akcji popularyzującej czytelnictwo nauczyciele oraz uczniowie klas pierwszych i drugich powracali wspomnieniami do lektur z dzieciństwa i dzielili się tytułami, tych ulubionych. W ankiecie online wzięło udział 22 nauczycieli i 66 uczniów, wśród których wylosowano trzech szczęśliwców nagrodzonych książkami.
Fundatorami nagród byli pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi – Filii w Pabianicach.
Opiekunkom Samorządu Uczniowskiego Paniom Elżbiecie Bohaczewskiej oraz Magdalenie Przygockiej – Wypych bardzo dziękujemy za współpracę.

Zobacz fotografie z wręczenia nagród
Zobacz Top 10 najczęściej wybieranych tytułów
Zobacz pozostałe tytuły


25.05

Finał konkursu plastyczno - poetyckiego „Zdrowym być, zdrowo żyć”.

Konkurs został zorganizowany przez PBW w Łodzi - Filię w Pabianicach we współpracy z Siecią Bibliotekarzy Bibliotek Powiatu Pabianickiego w ramach akcji edukacyjno – profilaktycznej Miesiąc Zdrowych Nawyków. Finał konkursu składającego się z dwóch części  przypadł na obchody Tygodnia Bibliotek 2021. Część plastyczna skierowana była do uczniów klas 1 – 4 szkół podstawowych, część poetycka do uczniów klas 5 -7 szkół podstawowych oraz klas 1 – 3 szkół ponadpodstawowych powiatu pabianickiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej lub napisaniu fraszki/wiersza humorystycznego, które przedstawią działania i czynniki sprzyjające zdrowiu człowieka (dieta bogata w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, a także uboga w czerwone mięso, tłuszcze nasycone i cukier oraz odpowiedni tryb życia: uprawianie sportu, dbanie o higienę psychiczną, podążanie za zegarem biologicznym). Celem konkursu było kształtowanie postaw prozdrowotnych, popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie wyobraźni i kreatywności, rozwijanie umiejętności językowych, rozwijanie zdolności literackich i plastycznych oraz poszukiwanie nowych talentów.
Na konkurs wpłynęło 60 prac (48 plastycznych i 12 wierszy) z 10 szkół powiatu pabianickiego.
Wśród laureatów znaleźli się uczniowie:
Szkoły Podstawowej nr 2 w Pabianicach
Szkoły Podstawowej nr 3 w Pabianicach – część plastyczna
Szkoły Podstawowej nr 14 w Pabianicach – część poetycka
Szkoły Podstawowej nr 17 w Pabianicach – część plastyczna
Szkoły Podstawowej w Dłutowie – część plastyczna
Szkoły Podstawowej w Ksawerowie
Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Piątkowisku
I Liceum Ogólnokształcącego w Pabianicach  – część poetycka
II Liceum Ogólnokształcącego w Pabianicach  – część poetycka.

Niestety z powodu pandemii COVID -19 nie mogliśmy zorganizować wspólnej uroczystości rozdania nagród dla wszystkich laureatów. Część nagród i dyplomów wręczono w bibliotece, pozostałe w szkołach biorących udział w rywalizacji. Laureatom jeszcze raz gratulujemy sukcesów. Wszystkim uczestnikom oraz opiekunom bardzo dziękujemy za współpracę.

Zobacz protokół jury konkursu plastycznego
Zobacz protokół jury konkursu poetyckiego
Zobacz prace plastyczne
Zobacz wiersze
Fotografie z rozdania nagród

24.05

24 maja gościliśmy w Przedszkolu Miejskim nr 11 w Pabianicach. Wspólnie z robotem Photonem rozwiązywaliśmy zagadki, zgłębialiśmy tajemnice książek z rozszerzoną rzeczywistością i przeżywaliśmy historię Brontka, opowiedzianą w formie teatrzyku kamishibai.
Dziękujemy grupie przedszkolnej Ptysie z PM nr 11 w Pabianicach za radosne kodowanie i wspólną zabawę:)

Zobacz zdjęcia z zajęć

17.05

Po wielu miesiącach nauczania zdalnego możemy znów spotykać się z uczniami na żywo! Powrót do stacjonarnego nauczania pozwolił  na rozmowę twarzą w twarz z uczniami klasy I D SP nr 3 w Pabianicach na zajęciach "Językowy zawrót głowy". Poprzez zabawę, kreatywne ćwiczenia i aktywne zadania, uczniowie sprawdzali i utrwalali zasady ortografii, ćwiczyli odnajdywanie rymów oraz rozwiązywali rebusy. To była prawdziwa przyjemność znów Was zobaczyć‼

Zobacz zdjęcia z zajęć

16.05

Znajdziesz mnie w bibliotece 
-  to hasło Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2021
W tym roku oprócz zdalnych zajęć edukacyjnych dla uczniów,  konkursu plastyczno - poetyckiego „Zdrowym być, zdrowo żyć”, przygotowaliśmy dla wszystkich naszych czytelników niespodzianki!
Każdy, który nas odwiedził w dniach 10 -14 maja otrzymał prezent w postaci książki, audiobooka lub płyty CD.

Zobacz fotografie

30.04

Uczniowie kl. II SP nr 2 w Pabianicach poznawali 29 kwietnia br. na lekcji on line zasady właściwego zachowania. Zajęcia „Netykieta i codzienny savoir-vivre” poświęcone były kształtowaniu kulturalnej postawy w różnych sytuacjach i pielęgnowaniu relacji międzyludzkich.

Zobacz slajdy z zajęć

15.04

Nieznajomość prawa szkodzi"... warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, gdy każdy z nas od czasu do czasu bywa twórcą choćby wpisów w mediach społecznościowych. O prawach osobistych i majątkowych, rodzajach wolnych licencji rozmawialiśmy wirtualnie 13 kwietnia z młodzieżą I LO w Pabianicach. Dziękuję za spotkanie i życzę twórczej i LEGALNEJ obecności w Sieci:)

Zobacz slajdy z zajęć

15.04

W poniedziałek 12 kwietnia z uczniami ZSP w Piątkowisku rozmawialiśmy o wiarygodności informacji, które można znaleźć w Internecie. Dziękujemy za wirtualne spotkanie, a wszystkim zainteresowanym polecamy grę edukacyjną uodparniającą :) na FAKE NEWSY  przygotowaną przez zespół Stowarzyszenia Demagog FAJNIEZEWIESZ.PL

Zobacz slajdy z zajęć

12.04

8 kwietnia spotkaliśmy się wirtualnie na platformie TEAMS z młodzieżą I LO w Pabianicach. Na zajęciach „HATE! Stop" rozmawialiśmy o różnicach między krytyką, hejtem i mową nienawiści oraz poznawaliśmy skutki agresywnych zachowań w Sieci. Przypominaliśmy sobie jak prawidłowo reagować na cyberprzemoc, a także co robić, by uniknąć atakowania innych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 1b.

Zobacz slajdy ze spotkania

30.03

Wspierając działania z zakresu bezpieczeństwa w Internecie, działamy nie tylko w lutym. Krytyka, hejt, mowa nienawiści czym się różnią, w jaki sposób na nie reagować oraz jakie wynikają z nich konsekwencje, zagadnienia te poruszaliśmy 26 marca na zajęciach zdalnych w aplikacji Teams. Wzięli w nich udział uczniowie klasy 1c I LO w Pabianicach.

Zobacz zdjęcia ze spotkania

26.03

W poniedziałek, 22 marca 2021 roku, dołączyliśmy do inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki. W ramach DNIA NOWYCH TECHNOLOGII W EDUKACJI spotkaliśmy się wirtualnie na platformie Teams z uczniami klasy 4 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątkowisku.
Na zajęciach „Mój cyfrowy ślad" podejmowaliśmy tematykę prywatności, jej granic i przewidzianych prawem ograniczeń. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, wcielając się w firmy profilujące odbiorców konkretnych usług i zastanawiali się, jakie nieświadomie udostępniane w Internecie informacje mogą do tych firm trafić. Rozmawialiśmy o tym, jak chronić swoją prywatność w Internecie, jakich informacji nie udostępniać i jak ograniczać zostawianie „śladów" cyfrowych.
Dziękujemy za inspirujące spotkanie

Zobacz slajdy ze spotkania

16.03

Tydzień Kobiet w Literaturze
W dniach 8 - 14 marca 2021 r. we współpracy z Siecią Bibliotekarzy Powiatu Pabianickiego nasza biblioteka zorganizowała akcję promująca czytelnictwo „Tydzień Kobiet w Literaturze”.  Do wspólnej zabawy, w której wykorzystano nowoczesne technologie oraz grywalizację, zaprosiliśmy uczniów oraz wszystkich mieszkańców powiatu pabianickiego. Wyzwanie czytelnicze polegało na wyszukaniu ciekawych, inspirujących, zaskakujących, humorystycznych itd. cytatów wśród wielu kobiecych portretów utrwalonych w literaturze oraz zamieszczenie ich na naszym bibliotecznym FB (pod postami promującymi akcję).
Zabawa zachęcała do sięgnięcia po literaturę polską i światową, jednocześnie przypominała losy znanych i  wybitnych Polek, które zyskały światowe uznanie na polu naukowym, literackim czy też walcząc na frontach II wojny światowej. Autorów najciekawszych cytatów nagrodziliśmy książkami oraz dyplomami

Zobacz fotografie

15.03

10 marca po raz kolejny spotkaliśmy się z nauczycielami powiatu pabianickiego na platformie Teams. Webinar "Kiedy dziecko boli dusza...O depresji słów kilka" zorganizowaliśmy we współpracy z Poradnią Psychologiczno  - Pedagogiczną w Pabianicach, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. O przyczynach depresji, jej etapach, profilaktyce oraz powodach nasilających chorobę w czasie epidemii zajmująco opowiadała pani Anna Kawecka-Makowska, psycholog PPP w Pabianicach. Uczestnicy spotkania poznali też różne oblicza kliniczne choroby, dowiedzieli się jak inny może mieć przebieg u przedszkolaków, dzieci w wieku wczesnoszkolnym czy młodzieży.
Dziękujemy za współpracę i wspaniałe przygotowanie tematu, a także liczne uczestnictwo.

Zobacz slajdy ze spotkania

5.03

25 lutego nauczyciele bibliotekarze powiatu pabianickiego wzięli udział w webinarze „Wychowanie do wartości we współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży. Prezentacja serii i tematów książek Wydawnictwa Literatura, w tym między innymi lektur w nowej podstawie programowej".
Wiesława Jędrzejczyk, red. naczelna w ciekawy sposób opowiedziała czym charakteryzują się serie historyczne, regionalne, ekologiczne. Barwnie  przedstawiła znakomitych artystów, uczonych, przywódców, których losy i dokonania opisano w Serii Nieprzeciętni. Książki mądre i wartościowe, o czym świadczy ilość przyznanych Wydawnictwu nagród, powinny znaleźć się w zbiorach każdej biblioteki.
Dziękujemy za zaproszenie

Zobacz slajdy ze spotkania

5.03

Również 25 lutego bibliotekarze powiatu pabianickiego, podczas kolejnego webinaru zapoznali się z nowościami wydawniczymi oraz najbliższymi zapowiedziami Wydawnictwa Literatura. Spotkanie prowadziła Wiesława Jędrzejczyk, red. naczelna Wydawnictwa Literatura.

Zobacz slajdy ze spotkania

20.02

10 lutego 2021 r. pierwszy raz w tym roku kalendarzowym spotkaliśmy się online
z nauczycielami powiatu pabianickiego. Wpływ stresu na zdolności poznawcze uczniów – to temat gorący i na czasie. Rozmawialiśmy o tym, jak obecna sytuacja może wpłynąć na możliwości uczenia się naszych żaków. Dzieliliśmy się wiedzą na temat procesów neurobiologicznych i wykorzystania tych mechanizmów do podniesienia efektywności nauczania.
Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania. 

Zobacz zdjęcia ze szkolenia

14.12
7 grudnia po raz ostatni - w tym roku kalendarzowym - spotkaliśmy się z nauczycielami powiatu pabianickiego na platformie Teams. Było to również nasze ostatnie działanie, które realizowaliśmy w ramach zadania Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na rok 2020. O „Innowacyjnych pomocach i narzędziach dydaktycznych dla nauczycieli: podcast i inne narzędzia edukacji zdalnej" opowiadali: Monika Wachowicz i Paweł Kowalczyk. Podczas spotkania uczestnicy poznali sposoby urozmaicenia warsztatu pracy z wykorzystaniem ciekawych audycji dźwiękowych oraz dowiedzieli się jak stworzyć podcast.

Bardzo dziękujemy prowadzącym i uczestnikom.
Zajęcia zrealizowano w ramach zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus".

Zobacz zdjęcia ze szkolenia.

2.12
25 listopada po raz drugi nauczyciele powiatu pabianickiego skorzystali z zaproszenia na szkolenie organizowane w naszej bibliotece. W takcie spotkania „Jak nie zostać piratem... Legalne źródła kultury w edukacji" zastanawialiśmy się wspólnie skąd czerpać wiedzę dotyczącą legalności wykorzystywanych na lekcjach online źródeł, jakie serwisy mogą nam ułatwić nauczanie zdalne, gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych związanych z trudną formą pracy na odległość. Linkami i doświadczeniami związanymi z tymi zagadnieniami podzieliła się Agnieszka Jaworska.

Spotkania realizujemy w ramach zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach @Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus".   

Zobacz zdjęcia ze szkolenia.

18.11
Pierwsze szkolenie ONLINE za nami!
10 listopada 2020 r. na platformie edukacyjnej Teams spotkaliśmy się z nauczycielami powiatu pabianickiego. Szkolenie nt. „Gry edukacyjne w pracy nauczyciela" prowadzili: Monika Wachowicz i Piotr Szeligowski, nasi współpracownicy z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi. Uczestnicy zaznajomili się z aplikacjami: LearningApps, Duolingo, Memrise, Wordwall, Mentimeter,  AnswerGarden, a także poznali różnice między Kahoot i Quizizz.
Bardzo dziękujemy prowadzącym i uczestnikom. Już wkrótce zapraszamy na kolejne spotkanie.
Zajęcia realizujemy w ramach zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Zobacz zdjęcia ze szkolenia.

29.10
#CodeWeek2020 online!
22 października byliśmy wirtualnymi gośćmi na zajęciach naszej koleżanki Moniki Wachowicz - nauczycielki i bibliotekarki PBW w Łodzi. Dzięki sprzętowi multimedialnemu zakupionemu w ramach realizacji projektu @Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus", mogłyśmy wspólnie z uczniami SP nr 46 w Łodzi kodować bez prądu i "z prądem".
Przygotowałyśmy labirynt i drogę zakodowaną w sekwencji znaków oraz zaangażowałyśmy sympatycznego Photona do wspólnej zabawy. Uczniowie kodowali w Łodzi drogę dla naszego robota, a my w naszej czytelni w Pabianicach wprowadzałyśmy kod w aplikacji i udostępniałyśmy poprzez spotkanie online na Google Meet wykonywanie programu, czyli spacer robota po macie NA ŻYWO. Uczniowie mogli w ten sposób skorygować błędy w programie i obserwować rezultaty własnej pracy.
Bardzo dziękujemy za gościnę oraz miłe chwile wspólnego kodowania:)

Zobacz zdjęcia ze szkolenia.

16.10
Tuż przed wprowadzeniem czerwonej strefy w Pabianicach, 16 października zostaliśmy zaproszeni do I LO, by porozmawiać z uczniami klas 1a 1d i 1h na temat hejtu. Dyskutowaliśmy o wolności słowa oraz jej ograniczeniach, godności człowieka przypominając jak brzmi art. 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Wspólnie szukaliśmy różnic między krytyką, hejtem i mową nienawiści. Poznawaliśmy psychologiczne metody radzenia sobie z wirtualna agresją oraz testowaliśmy swoją tolerancję w zabawie „Worek przeznaczenia” zamieszczonej na wordwall.
Na zajęciach „Cyberzagrożenia we współczesnym świecie. Hejtowi – STOP!” korzystaliśmy z laptopa oraz tabletów zakupionych dzięki realizowanemu projektowi
Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego 2020 r. W spotkaniu wzięły udział 84 osoby.
Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia w lepszych czasach.

Zajęcia realizujemy w ramach zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć .

9.10
9 października gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 3 w Pabianicach z zajęciami 
I Ty możesz zostać programistą. Bądź bezpieczny na drodze”. Spotkaliśmy się z uczniami klasy 1. Wspólnie uczyliśmy się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, korzystania z sygnalizacji świetlnej oraz zasad zachowania podczas jazdy samochodem w roli pasażera.
Dużą atrakcją dla dzieci okazał się robot Photon! To on uczył nas jak bezpiecznie przechodzić na drugą stronę ulicy.
Na pożegnanie uczniowie spontanicznie odtańczyli zumbę. Serdecznie dziękujemy za gościnne przyjęcie i pełne energii spotkanie

Zajęcia realizujemy w ramach zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

5.10
5 października odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z nauczycielami. Rozmawialiśmy o "Edukacyjnych walorach serwisów społecznościowych". Zastanawialiśmy się wspólnie, jakie działania należy podjąć, zanim Facebook, Instagram, czy YouTube stanie się jednym z wykorzystywanych przez nauczyciela narzędzi edukacyjnych. Staraliśmy się nazwać czyhające w mediach społecznościowych zagrożenia i stworzyć odpowiedni katalog zasad używania ich w służbie edukacji. Wyliczaliśmy pozytywne aspekty właściwego używania social media, które odpowiednio wykorzystane, są silnym medium i mogą być bardzo skutecznym narzędziem dydaktycznym.

Zajęcia realizujemy w ramach zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

02.10
2 października w gmachu II LO w Pabianicach odbyły się kolejne zajęcia z bloku tematycznego „Moja twórczość w Internecie”. Tym razem wspólnie z młodzieżą śledziliśmy swój cyfrowy ślad….Każdy z nas go zostawia, choć często o tym nie myślimy.
W jaki sposób serwisy pozyskują informacje o nas? Jak ograniczyć cyfrowe ślady? Jakie konsekwencje mogą nas spotkać za zbytnią wylewność w Sieci? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi z młodzieżą klas pierwszych. W spotkaniu uczestniczyło 46 uczniów. Tradycyjnie  korzystaliśmy ze sprzętu zakupionego w ramach projektu Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego 2020.
Dziękujemy za trafne spostrzeżenia i ciekawe anegdoty:)

Zajęcia realizujemy w ramach zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

02.10
2 października zawitaliśmy w gościnne progi Szkoły Podstawowej Nr 3 w Pabianicach z zajęciami „Zabawy z książką i rozszerzoną rzeczywistością”.
Książka z rozszerzoną rzeczywistością pozwala cieszyć się obrazami 3D, muzyką i grami.
Posługując się aplikacjami AR oraz Quiver uczniowie klasy 1 i 3 z fascynacją przyglądali się ożywającym obrazom. Skanowali wybrane strony książek i przenosili się w wirtualny świat. Małemu Księciu pomagali oczyszczać planetę z baobabów, zatykać wulkany na asteroidzie B612, pielęgnować ukochaną różę. Wspólnie ze starożytnym Egipcjaninem zgłębiali tajemnice piramidy. Natomiast oglądając Space, nie mieli żadnej wątpliwości, iż Ziemia to tylko malutki punkt w ogromnym wszechświecie.
Niewiele czasu zostało na kolorowanki z Quivera, lecz lew grający w piłkę nożną wprowadził fanów futbolu w zachwyt. Podczas zajęć wykorzystaliśmy tablety zakupione w ramach projektu Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego 2020 r. W zabawie uczestniczyło 49 uczniów.
Dziękujemy za zaproszenie:)

Zajęcia realizujemy w ramach zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

30.09
30 września po raz kolejny spotkaliśmy się z młodzieżą II LO w Pabianicach.
Dlaczego warto znać zasady publikowania materiałów w sieci? Ponieważ ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi)...
O prawie autorskim, wolnych licencjach i zawiłościach regulaminów portali społecznościowych dyskutowałyśmy z uczestnikami. Partnerowali nam uczniowie dwóch klas - 31osób.
Zajęcia odbyły się jako część bloku tematycznego „Moja twórczość w Internecie” realizowanego w ramach zadania Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego 2020 r. Cieszymy się z ponownej możliwości pochwalenia się zakupionym sprzętem multimedialnym.
Dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.

Zajęcia realizujemy w ramach zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

29.09
Czy Internet może być wiarygodnym źródłem informacji? To temat kolejnych zajęć realizowanych przez naszą bibliotekę w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego 2020 r.
29 września na zajęciach z młodzieżą klas 1 i 2 II LO w Pabianicach rozmawialiśmy o wolnych licencjach – ich zakresie i możliwościach, które dają młodym twórcom. 
W spotkaniu wzięli udział uczniowie trzech klas – 86 osób. Ponownie mieliśmy okazję zaprezentować sprzęt multimedialny zakupiony w ramach realizowanego projektu.
Dziękujemy za ciekawe uwagi i miłą atmosferę.

Były to kolejne z cyklu zajęć zaplanowanych w ramach realizacji zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

28.09
28 września wspólnie z młodzieżą klasy 1 II LO w Pabianicach zgłębialiśmy tajemnice prawa autorskiego i szukaliśmy praktycznych wskazówek, dzięki którym młodzi twórcy mogą udostępniać swoje prace w Sieci na ściśle określonych warunkach. W bloku tematycznym „Moja twórczość w Internecie. Prawa autorskie” wzięło udział 28 uczniów.
Podczas realizacji zadania  korzystaliśmy ze sprzętu zakupionego w ramach projektu Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego 2020 r.

Były to kolejne z cyklu zajęć zaplanowanych w ramach realizacji zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

24.09
24 września zostaliśmy zaproszeni do II LO w Pabianicach z kolejnymi zajęciami w ramach zadania Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego 2020 r.  Tym razem wspólnie z młodzieżą klas 1 i 3  tropiliśmy "Legalne źródła kultury" i rozmawialiśmy o odbiorze oraz roli kultury wysokiej. W warsztatach wzięło udział 54 uczniów. Dziękujemy za dużo energii i zaangażowanie.
Na zajęciach korzystaliśmy z laptopa zakupionego dzięki realizowanemu projektowi.

Zajęcia realizujemy w ramach zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.


17.09
Rok szkolny 2020/2021 rozpoczęty!
Moja twórczość w Internecie. Prawa autorskie" to pierwsze zajęcia dla uczniów, które realizujemy w ramach zadania projektu Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego 2020.
Również pierwsze, które odbyły się w naszej czytelni w nowym roku szkolnym.
17 września odwiedziła nas młodzież z II LO w Pabianicach, która zgłębiała tajniki publikowania treści w Internecie. W spotkaniu wzięło udział 26 uczniów.
Cieszymy się, że mieliśmy okazję pochwalić się zakupioną tablicą multimedialną wraz z  nowym projektorem.
Dziękujemy za inspirujące rozmowy i zapraszamy na kolejne spotkania.

Zajęcia realizujemy w ramach zadania „Nie taki Internet straszny... – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach" finansowanego w ramach
@Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

10.06
Znamy już wyniki V edycji Wielkiej Ligi Czytelników, ogólnopolskiej akcji czytelniczej adresowanej do uczniów klas I-VIII oraz ich rodziców. W powiecie pabianickim o tytuł Mistrza Czytelnictwa rywalizowali uczniowie z czterech szkół: SP nr 2 i SP nr 13 w Pabianicach oraz Szkoły Podstawowe w Bychlewie i Woli Zaradzyńskiej. Mistrzem Powiatu w kategorii kl. I-IV został Iwo Torański ze Szkoły Podstawowej nr 2, a Jan Wdowiński ze Szkoły Podstawowej nr 13 zdobył tytuł Mistrza Powiatu w kategorii kl. V-VIII. Aby otrzymać ten zaszczytny tytuł trzeba było uzyskać 150-170 punktów w teście finałowym, który odbył się online 28 maja. Więcej informacji.

19.05
Drodzy nauczyciele, pandemia nas nie powstrzymuje:) W ramach realizacji projektu BO "Nie taki Internet straszny" na początku roku zaprosiliśmy Państwa na cykl spotkań, na których chcemy rozmawiać o wspólnej przestrzeni nowych technologii i edukacji. Sytuacja nie pozwala jeszcze powrócić do tradycyjnego modelu spotkań, dlatego uchylamy rąbka tajemnicy i udostępniamy Państwu prezentację do spotkania Edukacyjne walory serwisów społecznościowych. Mamy nadzieję, że rozgrzeje ona umysły i serca do gorącej dyskusji u nas w bibliotece, gdy tylko będzie to możliwe. Życzymy inspirującej lektury:)

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach w ramach wspomagania szkół i placówek oświatowych w roku szkolnym 2019/2020 oraz z ofertą zajęć edukacyjnych dla uczniów i przedszkolaków.


ARCHIWUM


 


 

arrow4.gif (5188 bytes)
Strona PBW w Łodzi

stat4u