KONFERENCJA

 

23 października 2013 roku odbyła się kolejna konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy „Dziś uczeń, jutro partner”, zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi oraz Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. W Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury zaproszeni prelegenci dzielili się doświadczeniami na temat kształcenia użytkowników informacji. Punktem wyjścia konferencji była teza o powszechnej powierzchowności wyszukiwania we współczesnym świecie, gdzie informacji jest w nadmiarze. Prelegenci pokazywali zebranym nauczycielom sposoby na mobilizację i nieszablonowe przekazywanie wiedzy uczniom – użytkownikom sieci. Konferencję otworzyła Anna Rabiega, przewodnicząca Komisji Nauki, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Dr Dorota Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego podjęła próbę scharakteryzowania młodzieży z perspektywy biblioteki, a także wskazała formy i metody działań sprawdzające się w pracy z młodzieżą w bibliotekach. Mgr Maria Bosacka z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawiła nowoczesne technologie, bazujące na interakcji pomiędzy bibliotekami a użytkownikami, które mogą być stosowane w pracy z młodym czytelnikiem. Mgr inż. Mariusz Jarocki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprezentował systemy zarządzania treścią, jakie mogą być z powodzeniem stosowane w bibliotekach szkolnych, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów Wiki.

W drugiej części przedstawiono przykłady dobrych praktyk – rozwiązań, które sprawdziły się i przyciągnęły młodych użytkowników do działań okołobibliotecznych. Paulina Milewska ze stowarzyszenia Bibliosfera.org podzieliła się swoim wieloletnim doświadczeniem z organizowania przedsięwzięć związanych z wolontariatem w bibliotekach. Żywą reakcję zebranych wywołały zwłaszcza opis rajdu rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz”. Izabela Tumas, bibliotekarka szkolna z gimnazjum w Będzinie, opowiedziała o swoich sukcesach związanych z prowadzeniem popularnego bloga bibliotecznego, jako alternatywy dla tradycyjnej strony www biblioteki. Podsumowujący referat wygłosił Tomasz Szymański z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi, prezentując nauczycielom przegląd najnowszych publikacji oraz portali internetowych pomocnych w pracy z młodym czytelnikiem.

Oprócz zaplanowanych referatów prof. dr Hab. Mariola Antczak z Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego zaprosiła bibliotekarzy do uczestnictwa w planowanej olimpiadzie bibliologicznej i informatycznej, zaś wicedyrektor Marcin Paszkowski z PBW w Łodzi przedstawił komunikat o kolejnej edycji programu Comenius Regio, realizowanej przez łódzką Bibliotekę Pedagogiczną.

 

 

Prezentacje (w postaci plików pdf)

 

 

Zobacz zdjęcia (kliknij w obrazek)

fot. Paweł Kowalczyk

 

 


Opracowanie & webmastering: JJ & MP © 2003-2013