godziny otwarcia    |    regulamin    |   struktura organizacyjna    |    historia    |   zbiory    |   usługi    |   SIGLUM

Prolongata wypożyczeń
Kontakt i lokalizacja 

Katalogi
on-line
 

 

 

Godziny otwarcia:   poniedziałek 14.30 - 19.30   wtorek - piątek 8.30 - 19.30   sobota 8.00 - 14.00


 

Blog
bibliotekarza
PBW

 


Biblioteki cyfrowe

 

Definicje

Biblioteka cyfrowa (także: biblioteka internetowa, biblioteka elektroniczna, biblioteka wirtualna) – jest to strona internetowa udostępniająca w Internecie publikacje w formie elektronicznej, takie jak książki, mapy, dokumenty, zdjęcia itp. Nazwą „biblioteka” strony takie nawiązują do klasycznych bibliotek, które wypożyczają książki we własnym lokalu, podczas gdy dostęp do biblioteki cyfrowej zazwyczaj może mieć każdy, wszędzie i zawsze, tj. bez wcześniejszego zapisywania się, z każdego miejsca na świecie (gdzie jest dostęp do Internetu) i o każdej porze dnia czy nocy (...). Bardzo często dostęp do biblioteki jest bezpłatny (...).
(Wikipedia)

Michael Hart (Projekt Gutenberg):Biblioteka elektroniczna zawiera zasoby przeszukiwane przy pomocy techniki komputerowej. Zasoby te mogą być transmitowane poprzez dyski, linie telefoniczne lub inne media, co powoduje, że dostęp do książki elektronicznej posiadać będzie wielu użytkowników jednocześnie. Innymi słowy wszystkie materiały dostępne będą dla wszystkich czytelników ze wszystkich miejsc, w każdej chwili”.
(za
Marek Nahotko Cyfrowa najmłodsza siostra bibliotek)

 

Ważne polskie biblioteki cyfrowe

Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa - materiały dotyczące szeroko pojętej pedagogiki i nauk pokrewnych, m. in: monografie, podręczniki, druki XIX i XX-wieczne, wybrane publikacje Wydawnictwa Naukowego AP, materiały konferencyjne, multimedia; projekt realizowany przez Bibliotekę Główną Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Aby przeglądać publikacje w systemie Windows potrzebny jest DjVu Browser, natomiast w systemie LINUX przydałby się DjVuLibre.

Biblioteka Cyfrowa - Regionalia Ziemi Łódzkiej - została udostępniona czytelnikom 1 grudnia 2008 roku. Tworzona jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy współudziale Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi. Udostępnia głównie materiały regionalne, a w szczególności najstarsze czasopisma łódzkie.

 Federacja Bibliotek Cyfrowych  FBC jest kolejnym etapem budowy sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. Nazwa serwisu FBC odzwierciedla jego charakter - serwis ten jest zbiorem zaawansowanych usług sieciowych opartych na zasobach cyfrowych dostępnych w polskich bibliotekach cyfrowych i repozytoriach uruchomionych w sieci PIONIER. Zasoby te współtworzone są przez wiele instytucji naukowych i publicznych, takich jak wyższe uczelnie, biblioteki, archiwa, muzea czy ośrodki badawcze. Serwis FBC utrzymywany jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, a za jego rozwój odpowiada Zespół Bibliotek Cyfrowych PCSS. 

 

 

 

 

 

 

 

 


Filia w Kutnie

 
Filia w Łęczycy

 
Filia w Pabianicach

 
Filia w Zgierzu

 
Muzeum Oświaty

-------------------------

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie & webmastering: JJ & MP © 2003-2016
Mapa strony