Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej
tel.  537 462 100
zbioryspecjalne @ pbw.lodz.plHistoria  |  Ekspozycja stała Wystawy  |  Zbiory  |   Lekcje muzealne  |  Informacje dla zwiedzających


Oferta zajęć edukacyjnych1.    Jaka to melodia?- Moniuszko w oczach dzieci
Czy w „Strasznym dworze” straszy? Czy „Halka” to część damskiej garderoby? Co łączy Stanisława Moniuszkę z... ? Na te i inne pytania znajdą odpowiedź uczestnicy zajęć edukacyjnych w Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej.
Tylko u nas poznacie osobiste zwierzenia Stanisława spisane w formie pamiętnika multimedialnego. W programie także gra o sto tysięcy złotych, czyli teleturniej muzyczny ze znajomości polskich tańców narodowych i twórczości Stanisława Moniuszki! Gwarantowana dobra zabawa!

 

2.      Łódzkie smaczki czyli sentymentalna podróż po województwie Łódzkiem
Zajęcia przygotowane z okazji 100-lecia województwa łódzkiego i adresowane do klas I-IV szkoły podstawowej. Zapraszamy małych łodziaków w podróż po województwie na kulosach lub z migawką. Obiecujemy, że czas spędzony z nami nie będzie siajowy, każdy bałuciarz spróbuje żulika a z zajęć wyniesie coś nie tylko w głowie ale i w tytce :)

3.      Łódź czterech kultur - o Żydach i Żydówkach
Zajęcia adresowane do klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, mające na celu poznanie historii i kultury Żydów oraz przeciwdziałanie dyskryminacji, ksenofobii i hejtom. Lekcja wpasowuje się w ścieżkę regionalną związaną z dziejami Łodzi. Uczniowie doświadczają w sposób praktyczny kultury żydowskiej samodzielnie przygotowując potrawy oraz dekoracje świąteczne.

4.      Kaligrafia – sztuka pięknego pisania
Znaczenie kaligrafii w dawnej edukacji szkolnej i życiu ludzi; prezentacja i ćwiczenie technik kaligrafii; zajęcia sugerowane dla klas III-IV szkoły podstawowej; czas trwania zajęć 60 min.

5.      Henryk Sienkiewicz - pisarz i podróżnik
Prezentacja życia i twórczości pisarza ze szczególnym uwzględnieniem powieści "W pustyni i w puszczy". Uzupełnieniem zajęć są warsztaty plastyczne polegające na tworzeniu przez uczniów książki. Zajęcia sugerowane dla klas III-VI SP, czas trwania zajęć 60 min.

6.      Z dziejów książki – jak dawniej tworzono i zdobiono księgi
Prezentacja różnych form książek oraz metod ich tworzenia; ćwiczenia w kopiowaniu i malowaniu inicjałów wzorem średniowiecznych mnichów; zajęcia sugerowane dla klas V-VI szkoły podstawowej; czas trwania zajęć 90 min.

7.      Od piktogramu do alfabetu – krótka historia pisma
Prezentacja dziejów pisma od jego początków do współczesności; zajęcia sugerowane dla kl. V i VI SP oraz kl. I gimnazjum, kl. I liceum; czas trwania zajęć 90 min.

8.      Z tornistrem przez lata - dzieje uczniowskiego plecaka
Prezentacja zmieniającej się szkolnej rzeczywistości przez pryzmat zmian w wyposażeniu tornistra: przybory szkolne, zeszyty, podręczniki na przestrzeni ostatnich stu lat; zajęcia adresowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów; czas trwania zajęć 60 min.

9.      Kiosk z gazetami, czyli badawczy przegląd prasy
Zajęcia poświęcone prasie: zarys historyczny, klasyfikacja prasy, elementy składowe gazety; charakterystyka porównawcza wybranych tytułów; zajęcia adresowane dla uczniów gimnazjów; czas trwania zajęć 90 min.

10.  Szkolnictwo łódzkie w XIX i XX wieku
Prelekcja poświęcona dziejom szkolnictwa w Łodzi w kontekście ewolucji oświaty polskiej; zajęcia adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów wyższych uczelni; czas trwania zajęć: 90 min.

11.  Reklama prasowa z czasów naszych dziadków i dziś
Rodzaje i funkcje reklamy; analiza reklam prasowych z różnych epok; psychologiczne aspekty reklamy; zajęcia adresowane do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. czas trwania zajęć: 90 min.

12.  W dawnej szkole
Prezentacja najciekawszych eksponatów ze zbiorów Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej – WZS PBW. Lekcja muzealna adresowana do wszystkich etapów kształcenia.

13.  Pinokio i jego „ożywieni” przyjaciele.
Zajęcia opracowane z myślą o uczniach klas IV-VI szkoły podstawowej, równie dobrze sprawdzają się dla klas młodszych. Obejmują min. fragmenty filmu animowanego wg. powieści C. Collodiego. Proponujemy zajęcia plastyczne z elementami dramy i ćwiczeniami na wyobraźnię; czas trwania zajęć 90 min.

14.  Bliżej Chopina czyli wszystko, co o Jego życiu i twórczości wiedzieć powinniśmy.
Zajęcia warsztatowe przybliżające życie i twórczość Kompozytora, realia czasów w jakich żył. Proponujemy także wspólną zabawę w „muzykowanie”. Spotkania zostały przygotowane z myślą o uczniach klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjalistach, ale w razie zapotrzebowania chętnie dostosujemy je także do możliwości percepcyjnych innych grup wiekowych.

15.  Podróżujemy z Tuwimem
Przedstawienie najważniejszych faktów, dotyczących życia i twórczości poety (w szczególności jego związki z Łodzią).
Klimat poezji Tuwima przybliżą fragmenty wybranych wierszy oraz piosenek opartych o jego teksty. W części warsztatowej zaproponujemy zabawy dydaktyczne angażujące wyobraźnie uczniów oraz rozwijające ich umiejętności plastyczne. Dodatkowym atutem zajęć jest wykorzystywanie elementów pantomimy oraz dramy.
Lekcja została przygotowana w głównej mierze dla dzieci z klas IV i V szkoły podstawowej, choć - w miarę potrzeb - może zostać dostosowana dla innych grup wiekowych, czas trwania zajęć 90 min.

16.  Tradycje świąteczne i noworoczne.
Proponujemy okolicznościowe, półtoragodzinne, zajęcia (od początku grudnia 2015 do końca lutego 2016 roku) skierowane do różnych grup wiekowych - od przedszkolaków do studentów Uniwersytetu III Wieku. W trakcie spotkania w Muzeum zapoznajemy zainteresowane grupy z historią i tradycjami zwyczajów bożonarodzeniowych oraz noworocznych, pokazujemy poświęcone im fragmenty filmów dokumentalnych oraz zachęcamy, by w nastroju świątecznych kolęd własnoręcznie wykonać nieskomplikowane choinkowe i karnawałowe ozdoby.

 

17.  Wirtualne podróże małe i duże”
Zajęcia edukacyjne dla klas 1-6 szkół podstawowych.
Zajęcia z elementami technologii informacyjno-komunikacyjnej, realizowane w szkołach (z wykorzystaniem pracowni komputerowej).Prezentacja najsłynniejszych muzeów i ciekawych miejsc w Polsce i na świecie z wykorzystaniem technologii Google oraz sentymentalna podróż śladami dawnej Łodzi z wykorzystaniem zasobów Internetu.Uwaga: zajęcia dostosowujemy do możliwości percepcyjnych uczestników,
 (także dla innych niż sugerowane grup wiekowych).

  *  *  *

Zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach lekcji języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, edukacji regionalnej oraz czytelniczej i medialnej.

Prosimy o telefoniczną rezerwację pod nr 537 462 100muz_dzieci01.jpg (21938 bytes)

 

muz_dzieci05.jpg (36661 bytes)

 

muz_dzieci04.jpg (35267 bytes)

 

Wzorem lat ubiegłych zajęcia przeprowadzamy w klasie zaaranżowanej dawnymi sprzętami szkolnymi (stare ławki i tablica, pomoce szkolne), w otoczeniu zabytków, wybranych z naszych zbiorów archiwalnych, muzealnych i ikonograficznych.

W trakcie zajęć wykorzystujemy metody aktywizujące. Uczniowie mogą zapoznać się z trudną sztuką pisania gęsimi piórami czy zwykłymi piórami ze stalówką, wzorem średniowiecznych mnichów kopiować i pięknie malować inicjały oraz uczyć się z podręczników naszych babć.

Ponadto prezentujemy materiały archiwalne i muzealne związane z historią szkolnictwa, filmy oświatowe i fragmenty filmów fabularnych, obrazujące przekazywane treści. Zajęcia dostosowujemy do poszczególnych grup wiekowych.

Zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach lekcji języka polskiego, historii, wiedzy społeczeństwie, edukacji regionalnej oraz czytelniczej i medialnej.

 

Serdecznie zapraszamy
(od poniedziałku do piątku
w godzinach 10-14),

po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu i tematu lekcji

(tel.
537 462 100).

mail: zbioryspecjalne@pbw.lodz.pl

 

arrow4.gif (5188 bytes)powrót do strony głównej

aktualności | katalogi on-line  | nowości | usługi | wydawnictwa | serwis biblioteka szkolna | galeria
godziny otwarcia | struktura | historia | zbiory | baza danych | linki | patron | mapa stony